15 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

„Chłopiec jeziorny” – końcowe odliczanie

2 min read

Nie, nie, podtekst w tytule nie ma niczego wspólnego z odliczaniem startu rakiety balistycznej ulokowanej gdzieś na Półwyspie Koreańskim, choć wierzę, że zasięg opasłego, najnowszego  tomu poezji Kazimierza Rinka – poety z Tucholi, będzie znacznie większy. Jego „Chłopiec jeziorny” być może właśnie staje się jedną z najważniejszych publikacji książkowych Tucholi tego roku. W takich przypadkach pękam z dumy, że nazwa Naszego miasta kolejny raz będzie odmieniana we wszystkich przypadkach w całej Polsce, a kto wie, może i dalej? Mamy informację, że dzisiaj, pachnący nowością tom, wprost z wydawnictwa „Meander”, trafił do rąk pisarza.

***

– Poeta, recenzent, dziennikarz radiowy, animator kultury. Tucholanin z urodzenia i wyboru. Zasłużony Działacz Kultury, Członek toruńsko-bydgoskiego Oddziału ZLP.

– Autor kilku książek poetyckich, z których ostatnia „Rozmowa o wschodzie słońca” (2008) uhonorowana została Nagrodą im. Ryszarda Milczewskiego-Bruno przez kwartalnik („Okolica Poetów” w Poznaniu).

– Laureat i od niedawna juror ogólnopolskich konkursów poetyckich.

– Współzałożyciel DKFu „Azyl” w Tucholi, twórca Sceny Klubowej w tym mieście, a także współinicjator i scenarzysta corocznych, sierpniowych Chojnickich Nocy Poetów.

– Aktywny działacz Polskiej Federacji DKF, prelegent filmowy i instruktor ds. teatru i żywego słowa.

_____________________________________

Wspominałem o tej charakterystyce, podczas wywiadu z Kazimierzem Rinkiem – autorem książki. Uznałem wówczas, że jest najgorszą, jaką czytałem w życiu. I to nie ze względu na gigantyczny dorobek poety, a na bezduszną sztampę, która do jego osoby w żaden sposób nie pasuje.  Wraz z Kaziem zgodziliśmy się, co do jednego, że w moim określeniu Jego osoby – „człowiek sztuki” zawiera się wszystko.

 

Krótka informacja. Prawie siłą zmusiłem naszego gościa – człowieka niewyobrażalnej wręcz skromności, do pozowania do tych konkretnych zdjęć. Uznałem, że ten wyjątkowy laur, godny jest upowszechnienia. Mieszkańcy naszego miasta mają prawo wiedzieć o tym, kogo można spotkać podczas zwyczajnego spaceru. [Przyp. Mariusz R.Fryckowski]

Już za chwilę rozpocznie się niezwykły wieczór z udziałem autora „Chłopca jeziornego” – Kazimierza Rinka. Zapraszam wszystkich do wzięcia udziału w niezwykłym wieczorze z autorem i Jego przyjaciółmi, gdzie słowa:  kultura i poezja są kluczami do zupełnie innego wymiaru.

Mariusz R.Fryckowski

____________________________________

  Przeczytaj także i ten tekst: http://tokis.pl/2013/02/14/%E2%80%9Echlopiec-jeziorny%E2%80%9D-promocje-tomu-wierszy-kazimierza-rinka/

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook