12 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Chojnice, czy Tuchola? Turysta nie ma najmniejszych wątpliwości co do wyboru miejsca wypoczynku

2 min read

Goście odwiedzający Tucholę słyną z kurtuazji, zapytani o wrażenia z pobytu w naszym miasteczku niezmiennie od lat mówią: jest tak spokojnie, cicho, pięknie, ale dwie godziny później naciskają pedał gazu w swoich bolidach, jadąc dalej… w kierunku cywilizacji, czyli do… Chojnic!

Bory Tucholskie, są piękne, ale nazwanie Tucholi ich stolicą, zwłaszcza turystyczną, jest mocno „na kredyt”. Nie potrafimy się sprzedać, pomimo nieudolnych starań. Jakieś plenery fotograficzne dla internetowych popularyzatorów, jakieś mniej lub bardziej nieudane kampanie, miernej jakości foldery, brak punktu obsługi turysty mówiącego w języku innym, niż polski,  nie przysporzą nam przychylności turysty, który ma większe wymagania , niż agroturystyka, czy kiczowaty ośrodek wypoczynkowy, pośrodku niczego. Turysta płaci i wymaga standardów na poziomie XXI wieku, gdzie je odnajdzie? Dokładnie tam, gdzie przedsiębiorczość połączono z walorami natury, a te ogólnie dostępne są w gminie Chojnice, ściślej w Charzykowach, gdzie ilość pensjonatów na kwartał, przyprawia o zawrót głowy. Od rana do wieczora, przez 365 dni w roku atrakcje, atrakcje, atrakcje. Kto nie ma zacięcia rasowego wodniaka, ma do wyboru dziesiątki innych możliwości. Ile gmina Chojnice zarabia na turystach? Zachowamy te dane dla siebie, aby nie przyprawić naszych umiłowanych przywódców miejsko – gminno – powiatowych o dodatkowe „hercklekoty” .

Czy jesteśmy gorsi od Chojnic? W ten sposób dotykamy bardzo delikatnej materii, nieoficjalnego współzawodnictwa we wzajemnym wyśmiewaniu się obu stron, niestety, przewaga nie leży po naszej naszej stronie, choć nie do końca jest to naszą winą. Ta, jak zawsze, leży po stronie władz takich i siakich, bo nie mają one pojęcia o tym, jak potężne pieniądze można wyciągnąć z turystyki, ale by to móc robić, trzeba nie wyczucia, a fachowców, a na takich tucholanie nie oddawali swoich głosów. Dlaczego? Może faktycznie, jedną z przyczyn jest  żywność dostarczana do Tucholi, a rozprowadzana przez (nie)polskie markety.

Charzykowy


(mrf.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook