25 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Chojnickie Stowarzyszenie Miłośników Kolei zapewniło moc atrakcji

2 min read

Chojnickie Stowarzyszenie Miłośników Kolei? To grupa wspaniałych młodych ludzi, którzy bez reszty poświęcili się kolejnictwu.

Czytelnicy doskonale pamiętają ich liczne inicjatywy, który miały  tylko jeden cel – zachowanie od zapomnienia starych linii kolejowych. Ich marzenie jest proste – przywrócić ruch na najpiękniejszych szlakach kolejowych Borów Tucholskich. Pociągi specjalne, podróże drezynami, dokumentowanie stacji kolejowych, które powoli zamieniają się w ruiny, utrwalanie infrastruktury kolejowej, pojazdów kolejowych…, można tak wymieniać przez dłuższa chwilę. Stworzyli nawet muzeum kolejnictwa w budynku dworcowym w Chojnicach. Ciągle  w ruchu, ciągle w terenie, album fotografii i taśmoteka, pęcznieją każdego dnia. Kolejarze i pasjonaci doceniają te wysiłki, jednak oni idą dalej, organizując niezapomniane wypady żelaznym szlakiem. Właśnie to wydarzyło się kilka dni temu, kiedy wyruszył w drogę niezwykły pociąg.

Wyjazd zaplanowano w samo południe z Przyrowy, właśnie tam dotarł niezwykły skład, który pociągnął stary, dostosowany do poruszania się po szynach, dzielny Willis Jeep z II Wojny Światowej wraz z jego kierownikiem – prezesem Stowarzyszenia Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego „Cis” Wojtkiem Derewieckim,którego nasi stali Czytelnicy, doskonale pamiętają z wielu akcji. Chętnych do podróży nie brakowało, a piękną fotorelację zapewnił jej uczestnik, pan Szymon Chyła znany działacz społeczny wpierw z Tucholi, obecnie z Wymysłowa k/Tucholi.

Obejrzyjmy, jest 5 dzień maja.


(red.)

Fot. Szymon Chyła.

Fot. TOKiS – PRESS

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook