25 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Ciąg dalszy sprawy zabójstwa tucholanina! (fotografie)

2 min read

Otrzymaliśmy w tej sprawie oficjalną informację z Komendy Powiatowej Policji w Tucholi. Czytamy w niej…

We wtorek (24.05.2016r.) dyżurny tucholskiej Policji otrzymał informację, że w jednym z mieszkań w Tucholi mają znajdować się zwłoki mężczyzny. Skierowany na miejsce patrol potwierdził informację.

Zgłoszenie wpłynęło ok. godz. 22.00. Po jego potwierdzeniu przez patrol, na miejsce skierowano policjantów z wydziału kryminalnego, którzy pod nadzorem prokuratora przeprowadzili oględziny oraz zabezpieczyli ślady. Wstępnie ustalono, że do śmierci mężczyzny przyczyniły się inne. Po niespełna 2 godzinach tucholscy policjanci zatrzymali 37- letniego mężczyznę, który mógł mieć związek ze sprawą. Działanie funkcjonariuszy oraz prokuratury doprowadziło do  przedstawienia mężczyźnie zarzutu zabójstwa. Prokurator zawnioskował o tymczasowe aresztowanie. Sąd przychylił się do wniosku i podejrzany spędzi w areszcie najbliższe 3 m-ce. Grozi mu kara pozbawienia wolności od lat 8 do dożywocia.

W związku ze sprawą została też zatrzymana 39 – letnia kobieta. Prokurator przedstawił jej zarzut poplecznictwa* oraz nie udzielenie pomocy. O dalszych czynnościach względem zatrzymanej zadecyduje prokuratura.

zatrzymany do zabójstwa 2

zatrzymany 3

_________________

(red.)

*Poplecznictwo – typ przestępstwa polegający na utrudnianiu bądź udaremnianiu postępowania karnego przez udzielanie sprawcy przestępstwa pomocy w uniknięciu odpowiedzialności karnej. W szczególności poplecznictwo może polegać na ukrywaniu sprawcy, zacieraniu śladów przestępstwa lub odbywaniu kary za skazanego. Jednak wskazane sposoby są tylko przykładami. Poplecznictwem może być każda czynność zmierzająca do udzielenia sprawcy przestępstwa pomocy w uniknięciu odpowiedzialności karnej, jeżeli choćby tylko utrudniała ona postępowanie karne. Obecnie poplecznictwo jest stypizowane w art. 239 § 1 Kodeksu karnego z 1997.

Przepis przewiduje wyłączenie karalności w przypadku ukrywania osoby najbliższej – dotyczy to jednak tylko ukrywania, zaś pomoc udzielona sprawcy-osobie najbliższej w inny sposób umożliwia jedynie nadzwyczajne złagodzenie kary lub odstąpienie od jej wymierzenia. Takie same są konsekwencje poplecznictwa popełnionego z obawy przed odpowiedzialnością karną grożącą samemu poplecznikowi lub jego najbliższym.

Poplecznictwem nie jest udzielanie pomocy sprawcy mieszczące się w granicach prawa – np. praca obrońcy oskarżonego w postępowaniu karnym, który w żaden sposób nie może uzależniać obrony oskarżonego od uzyskania pełnej wiedzy o jego niewinności, bądź działania wobec pokrzywdzonego mające na celu skłonienie go, by odstąpił od złożenia zawiadomienia o przestępstwie lub wniosku o ściganie, jeśli ograniczają się one tylko do perswazji, przeproszenia czy propozycji zadośćuczynienia.

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook