4 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Cykl opowieści: Tajemnice III Rzeszy

3 min read

Drodzy Państwo, historia, jako nauka, nie pierwszy już raz w dziejach, znalazła się w impasie. Udowodniono wielokrotnie, że jest kluczem do istnienia każdego społeczeństwa. Polska i Polacy mają w niej poczesne miejsce. Wielokrotnie atakowana, okupowana, nigdy się nie poddawała, pomimo faktów, które współcześni reżyserzy filmowi z pewnością wykorzystaliby na stworzenie wielu kasowych obrazów. Niestety, ich wiedza jest bardzo wybiórcza i dlatego tak rzadko to robią, ale ten trend łatwo można zmienić.

Zabierzemy wszystkich w niezwykłą, historyczną podróż po zdarzeniach z ostatniej wojny. Będzie ona nieco inna od tych, do których przyzwyczaili nas autorzy książek historycznych. Dlaczego? Ponieważ oparta będzie o doświadczenia i ustalenia, których dokonano podczas podróży ich śladami. Motywem przewodnim będą poszukiwania dzieł sztuki, ściślej tych, które w tajemniczych okolicznościach zaginęły. Czymś naturalnym stanie uzupełnienie treści o wątki, miejsca i zdarzenia, które dla większości dokumentalistów, ślęczących w kazamatach bibliotek, pozostają w większości przypadków… nieznane. Poruszymy także szereg wątków z naszego regionu i rejonu. Podnieśmy woal tajemnicy i przenieśmy się kilkadziesiąt lat wstecz.

 

Karyś, Mario, Fryckowski

 

______________

 

WSTĘP

 

Jest rok 1944. Wojska niemieckie przegrywają na wszystkich frontach, krok po kroku wycofują się z okupowanej Europy. Tylko nieliczni wierzą jeszcze w sukces III Rzeszy. Do końca szukają cudu, który ich ocali. Większość jednak próbuje przygotować się na upadek. W miarę bezbolesny. Chcą stracić na tej wojnie jak najmniej. Mimo wszystko „zwyciężyć”. Opowiemy o jednych i o drugich. O ślepej wierze – z jednej strony – w potęgę hitlerowskiego kolosa na glinianych nogach, z drugiej zaś w fakt, że na upadku ludzie się bogacą. O krwawych idealistach pozostawiających po sobie spaloną ziemię i o zakłamanych szabrownikach, dla których złoto warte jest krwi.

Rok 1945. Front nieuchronnie przekracza przedwojenną granicę Niemiec. Pęka pewna bariera. Wojska niemieckie zaczynają bronić swojej ziemi. Tu jak najszybciej trzeba ukryć to, co zdobyczne, to, co pomoże przetrwać już po wojnie – przecież zaraz się skończy. Przegraliśmy, ale trzeba dalej żyć – tak myśli wielu. Tu leżą Grodziec, zamek Czocha, Morawa, Kłodzko, MRU – miejsca idealne dla ukrycia tego, co pomoże wrócić do życia. Nikt z nich nie przypuszczał, że nigdy tu już nie wrócą.

Tajemnice III Rzeszy. Ściśle skrywane przez lata. Setki pytań:, kto, gdzie, dlaczego, po co? Postaramy się na nie odpowiedzieć, uchylić rąbka skrywanych przez lata sekretów – bursztynowej komnaty, zaginionego „Portretu młodzieńca” Rafaela, cudownej broni, mającej uratować Hitlera przed upadkiem. Sekretów, unurzanych w bezsensownie przelanej krwi, okupionych śmiercią – nie tylko kilkunastu tysięcy więźniów Gross Rosen, którym zabrakło godzin, aby przeżyć, lecz także tragedią tych bezimiennych bohaterów, którzy dla „wielkiej historii” są przecież tylko pyłkiem, bez którego jednakowoż nigdy nie byłaby wielka.

 

CDN i powróci w wątku pt. „Taśmy z Kopenhagi”.

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook