13 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Czad, cichy zabójca

2 min read

Październik to taki trochę przewrotny miesiąc, który potrafi zaskoczyć i pogodą i nastrojem. W tym roku szybciej niż rok temu, zaczął się sezon grzewczy. Już w ciągu ostatnich sześciu tygodni doszło do śmierci ośmiu osób, przez zaczadzenie.

Państwowa Straż Pożarna wspólnie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, przygotowała akcję „NIE dla czadu”, która będzie trwała aż do końca marca przyszłego roku.

Wielu z nas nie wie, że zupełnie niewinnie i nieświadomie naraża życie swoje i bliskich.

Akcja „NIE dla czadu” skierowana jest do wszystkich użytkowników urządzeń grzewczych.

PSP i MSW 24 października odbyło konferencję na temat akcji, a wszelkiego rodzaju ustalenia i szczegóły przygotowano w ulotkach informacyjnych.

 

Muszę przyznać, że jako laik, informacje zawarte w treści tej ulotki są sprecyzowane bardzo obrazowo, dokładnie, konkretnie i rzeczowo.

 

Czad jest uznawany za cichego zabójcę, fachowo określany, jako tlenek węgla. To gaz silnie trujący, bezbarwny, bezwonny i dużo lżejszy od powietrza, dlatego też tak dobrze się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia.

 

Częściej dochodzi do zatruć, co wynika z nieszczelnych lub uszkodzonych przewodów kominowych, szczelnie pozamykanych okien, pozaklejanych kratek, a nawet z braku otworów wentylacyjnych. W drzwiach łazienek.

Jeszcze częściej jest tak, że gdy puka do naszych drzwi kominiarz, by sprawdzić drożność przewodów wentylacyjnych i kominowych, to po prostu go nie wpuszczamy. Znam takie przypadki, a szkoda, bo od jego wizyty może zależeć nasze życie i zdrowie.

Ryzyko zatrucia czadem jest o tyle większe, że jest to gaz niewyczuwalny. Wdychany dostaje się do krwi i wiążąc się z hemoglobiną blokuje dopływ tlenu do organizmu. Co z kolei powoduje uszkodzenia mózgu i innych narządów wewnętrznych, w konsekwencji może dojść do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, spowodować niewydolność wieńcową, zawał, a nawet śmierć.

 

Ilość interwencji służb Straży Pożarnej do zdarzeń wywołanych właśnie przez czad, w minionym sezonie grzewczym (3700 zdarzeń), powinny uświadomić nam, jak bardzo poważny jest to temat i jak nie można go lekceważyć.

 

Tych wszystkich tragedii można było uniknąć, przestrzegając podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przecież po to budujemy domy i mieszkania, by były naszą ostoją, miejscem kojarzonym z ciepłem i bezpieczeństwem.

 

Agnieszka Krizel

 

Źródło: http://www.straz.gov.pl/page/index.php?str=4626.

http://www.straz.gov.pl/data/other/ulotka.jpg

 

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook