4 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Czy to strategia działania, czy lista pobożnych życzeń? Powiat Tucholski i jego inwestycje

3 min read

Władze powiatowe mają ambitne plany do zrealizowania w ramach STRATEGII ORSG. Pozostając sceptycznym, a nawet sarkastycznym, najlepszą inwestycją byłby… pręgierz, na wzór tego z Bystrzycy Kłodzkiej, z pomocą którego społeczeństwo powinno wymierzyć sprawiedliwość tym wszystkim, którzy zadłużyli powiat. To tak, na marginesie.

Oczywiście winnych nie ma, za to ich część, zgrabnie poprzesuwała się do innych „odpowiedzialnych miejsc”, za zgodą nielicznych wyborców, którzy obdarzyli mandatem zaufania ludzi znanych z tego, że są… znani. Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz – mówi stare porzekadło. Oczywiście, mamy nadzieję, że po ostatnich zmianach będzie lepiej. Ach, te marzenia. Rzeczywistość jednak jest twarda i określona przepisami.

Jakie plany ma powiat?

Regulują to dwie listy twarda i miękka, w których poszczególne gminy chcą zainwestować w konkretne inwestycje, np.:

Cekcyn znajdujący się na liście twardej chciałby wybudować przedszkole, koszt ustalono na poziomie 4 milionów złotych.

Gostycyn również ma ambicje, a te oscylują wokół termomodernizacja budynków wielorodzinnych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz budynków użyteczności publicznej zlokalizowanych na terenie tej gminy. Koszt? Bagatela – 1.170.000,00 zł.

Kęsowo zdaje się odbiegać od innych gmin i chce zainwestować w przyszłość, również turystykę, a ta bez ścieżek pieszo – rowerowych nie będzie pełna. Być może to się zmieni, ponieważ uwzględniono w strategii budowę takiego traktu na trasie Żalno – Piastoszyn, Żalno  – Tuchółka. To nie wszystko, Kęsowo chce inwestować w zabytki, stąd w planach ujęto remonty takich obiektów, jak: zabytkowy kościół w Kęsowie, czy dworek w Bralewnicy. Z innych planów, włodarzom marzy się rewitalizacja parku. To zaledwie cząstka długiej listy.

Łubiewo również ma swoje potrzeby, a te oscylują wokół rozbudowy i przebudowy Zespołu Szkół im. Wojska Polskiego w Lubiewie na potrzeby wygenerowania dodatkowych miejsc przedszkolnych, remontu przepompowni ścieków na terenie Gminy Lubiewo wraz z budową sieci wodociągowej spinającej wodociąg Bysław i Lubiewo oraz remontem stacji uzdatniania wody w Bysławiu i Lubiewie. Dzisiaj gmina ma poważne problemy z wodą w efekcie wprowadzono w godzinach dziennych zakaz podlewania ogrodów, aż do odwołania.

Oczywiście, omówiliśmy tylko wybrane zagadnienia, szczegóły odnajdziemy tutaj.

Z projektów należących do listy „miękkich” zaliczyć można np.  aktywizację społeczno – zawodową osób zagrożonych wykluczeniem społecznym poprzez realizację warsztatów kompetencji społecznych, szkoleń zawodowych, zatrudnienia socjalnego oraz innych działań środowiskowych dla osób zagroŜonych wykluczeniem społecznym zamieszkujących na terenie gminy Cekcyn, czy też walkę z wykluczeniem społecznym wraz z integracją mniejszości narodowych i etnicznych na terenie Starówki w Tucholi.

Szczegóły poznamy tutaj

To nie wszystko, ponieważ obecnie strategia poddana będzie konsultacjom społecznym, dzięki którym skorygowane zostaną np. ewentualne nieścisłości i uwagi. . Czas trwania konsultacji społecznych to 21 dni,  do 30 czerwca 2015 r. (liczy się data dostarczenia uwag).

Kiedy i ten etap zostanie zakończony, całość trafi na biurko marszałka województwa i pozostanie nam już tylko… modlitwa o szczęśliwe przyjęcie całości, w co nie wierzymy.

_____________________

(red.)

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook