15 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Czy w Tucholi pojawią się sklepy socjalne?

2 min read

Tuchola, to biedne miasto, z którego mieszkańcy w poszukiwaniu chleba zwyczajnie wyjeżdżają. Proces jest bolesny, jednak życie wymusza równie drastyczne posunięcia.

Większość stanowią ludzie do 50-tego roku życia, często z rodziną. Robią to z trudem, ale zwyczajnie nie mają wyjścia. Brak pracy, brak perspektyw, sprzedają swoje domy, mieszkania, za bezcen, ruszając w drogę. Często ryzykują, nie skarżą się, często ich wymowne milczenie kierowane jest wyłącznie w jedną stronę. Chcą tutaj żyć, pracować, niestety, zła polityka samorządowa od wielu lat niweczy te marzenia. Kto pozostanie w tym umierającym miasteczku? Ludzie w podeszłym wieku, ci, którzy jeszcze otrzymują emerytury i renty. Za kilka lat nawet oni będą zmuszeni żyć poniżej minimum. Jak będą egzystować, co będą jeść, z czego będą opłacać coraz wyższe należności? To pytanie zadają sobie mieszkańcy nie tylko Tucholi, ale i…Polski.

Jeżeli władze miasteczka nie spowodują napływu kapitału zewnętrznego i nie złagodzą epokowego błędu pt. „Natura 2000”, miasto umrze. Chwilowym złagodzeniem kosztów życia powszedniego staną się „sklepy socjalne” – twór obcy tucholanom, doskonale znany w krajach biednych.

Idea takich sklepów jest prosta i niestety przypomina odrobinę błędne koło. Zwykle sklepy takie prowadzą stowarzyszenia. Mieszkańcy mają możliwość oddawania zbędnych im rzeczy: mebli, sprzętu RTV, AGD, garnków i odzieży. Potrzebujący płacą za nie symboliczne kwoty. Stowarzyszenia gromadzą te środki, a za nie kupowany jest najczęściej opał dla tych najbardziej potrzebujących. Działanie doraźne, na dłuższą metę bez przyszłości.

Tak, to forma „samoobrony” mieszkańców przed biedą z którą nie chce lub nie umie skutecznie walczyć władza przez nas wybrana. Zrozummy jedno, wyremontowane miasto, powiat, województwo nie oznacza dobrobytu jego mieszkańców, jest wyłącznie fasadą, za którą kryje się niejedna ludzka tragedia.

______________________

Mariusz R.Fryckowski

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook