12 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Dach nad głową dla poszkodowanych w nawałnicy

2 min read

Pierwszy z dwudziestu zakupionych przez samorząd województwa w pełni wyposażonych domów mobilnych typu holenderskiego trafił do Pamiętowa w gminie Kęsowo w powiecie tucholskim.

Zapewniono dach nad głową rodzinom, które znalazły się w najtrudniejszej sytuacji w wyniku nawałnicy, która w nocy z 11 na 12 sierpnia spustoszyła północne i północno-zachodnie rejony naszego województwa. Państwo Gończ z Pamiętowa mieszkali do wczoraj w domu, którego dach zerwała wichura; żywioł zniszczył też inne budynki w ich gospodarstwie. Pomagają im córka i zięć, odbudowa rozpocznie się w najbliższy poniedziałek.

 

– Kolejne takie domy trafią do potrzebujących w najbliższych dniach. Będą służyć tak długo, jak będą potrzebne. To obecnie najpilniejsze potrzeby, tym bardziej, że robi się coraz zimniej. Mam nadzieję, że państwo Gończ zamieszkają u siebie w wyremontowanym już domu jeszcze przed Bożym Narodzeniemmówił marszałek Piotr Całbecki, który w Pamiętowie sprawdzał dziś (15 września) warunki w ich nowym lokum, zawożąc przy okazji paczki z produktami żywnościowymi i higienicznymi.


Zakupione przez samorząd województwa domy mobilne mają ponad 40 metrów kwadratowych powierzchni, dwie sypialnie, salon z miejscami do spania, łazienkę z bieżącą wodą i wyposażoną kuchnię, gazowe centralne ogrzewanie. Podłączenia do sieci elektrycznej oraz wodociągu i kanalizacji zapewniają gminy. W Pamiętowie zajmowały się tym wczoraj ekipy montażowe, zaangażowane przez Urząd Gminy w Kęsowie.

 

W najbliższych dniach podobne tymczasowe schronienia otrzymają dwie rodziny we wsi Sitowiec w gminie Koronowo – pięcioosobowa z uczącymi się młodymi ludźmi oraz małżeństwo z czteroletnią córką, które spodziewa się obecnie drugiego dziecka. Także oni pilnie potrzebują ciepłego i suchego lokum.

Od redakcji.

Nigdzie nie odnaleźliśmy informacji o tym, czy podobną pomoc otrzyma rodzina z Suchej ( gm. Lubiewo), której dom, po nawałnicy, przestał istnieć.


(red.)

www.kujawsko-pomorskie.pl

Fot. Andrzej Goiński, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego / Materiały prasowe

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook