31 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Dialogi Poetyckie w tucholskiej Miejskiej Bibliotece Publicznej (galeria i film)

2 min read

179524_379628115481869_373635738_nTo już tradycja. W tym wyjątkowym dniu spotykamy się z poetami od lat. Dzięki gościnnym progom Miejskiej Biblioteki Publicznej, atmosfera święta poetów jest wyjątkowa. Dlaczego święta? A jak inaczej określić chwile w której „Dialogi Poetyckie” są jedną z tych nielicznych chwil, gdzie możemy posłuchać efektów twórczości poetów znanych, mniej znanych, nowych, lub świeżo upieczonych? W tym roku nastąpił swoisty przełom, podziwialiśmy talent nie jednego, a kilku poetów, przepraszam, również poetek. Wiek jest nieistotny, poetą się jest, lub nie, cała reszta, to tylko dodatek.

Utwory zaskakują dojrzałością, ba, czasami przerażają niezwykle poważnymi przemyśleniami. Skąd u młodych ludzi tak wiele emocji, które znalazły swoje ujście w ich poezji?

 

Zdałem dwóm bardzo młodym, przygodnym osobom, które wyłuskałem pośród publiczności, jedno pozornie błahe i tendencyjne pytanie: „Kto kazał wam przyjść tego wieczoru, kosztem waszego wolnego czasu, na występ poetów?” Co usłyszałem w odpowiedzi? „Nikt, lubimy poezję”. Przyznać muszę, że przez chwilę osłupiałem, ale po chwili tylko jedna myśl przychodziła mi do głowy…, a może jednak coś się zmienia w tej małej społeczności na lepsze? Może głęboka prowincja i brak rozrywek wymagających myślenia, przechodzą właśnie do historii?

Coś się zmienia, jednak, aby było to zauważalne trzeba wielu lat. Spustoszenie, które wśród naszej społeczności wywołał brak rozrywek z tzw. „wyższej półki” jest zjawiskiem porażającym, tak właściwie w pewnym momencie uznano, że każda rozrywka to strata czasu. Wolne chwile wypełniła telewizja z jej wątpliwym repertuarem programowym. Czy mieszkańcy Tucholi i okolic stali się intelektualnymi kalekami?

Niestety, tak, ale nadzieja na zmiany pozostała, zwłaszcza po występie młodych poetów w MBP.

(red.)

 

 

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook