23 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Dożynki wojewódzkie w Tucholi, czyli… przedwczesny optymizm Pana Marszałka

3 min read

30 sierpnia w Tucholi odbędzie się Wojewódzkie Święto Plonów, tak przynajmniej brzmi oficjalny komunikat, który w portalu marszałka pojawił się wczoraj, piórem jego pionu prasowego. Okazuje się, że być może ta informacja odbiega od stanu faktycznego, a wszystko odbywa się pod presją czasu.


Pojawił się też oficjalny plakat, szczegółowy plan dnia, jednak dzisiaj jesteśmy mądrzejsi o nowe informacje, a te płyną od naszych lokalnych samorządowców, którzy łapią się za głowy.

Uściślijmy dostępne informacje.

TOKiS – PRESS skontaktował się dzisiaj z gospodarzami gminy i powiatu, co nie było łatwe. Musimy mieć świadomość, że wspomniani naprawdę mają teraz prawdziwe urwanie głowy.
Wczoraj, o godzinie 11:00 rozpoczęły się kolejne rozmowy pomiędzy naszymi samorządowcami a przedstawicielami pana marszałka w sprawie tegorocznych dożynek. Padły pewne ustalenia, które jak zawsze w podobnych sytuacjach oparte są na kompromisach.
Niestety, okazało się, że rozmowy toczyły się swoją drogą, ale w portalu marszałkowskim pojawiły się informacje zgoła inne, zdaje się, że pion informacyjny pana marszałka  minął się z prawdą. Sytuacja zbulwersowała dzisiaj samorządowców już nie tylko powiatu i gminy Tuchola, ale również pozostałych gmin.

Przedstawiciele pana marszałka ustalili również to, z których miejscowości pochodzić będą starostowie dożynek. Jak ustaliliśmy pomysły były dwa. Prawdopodobnie ponownie przedstawiciele pana marszałka postanowili podzielić się na dwie grupy ( wiedziały o sobie?), jedna w tej sprawie odwiedziła gminę Cekcyn, druga Lubiewo, bardzo ciekawa sytuacja.
W komunikacie mediów Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu czytamy, że zaszczytną rolę starostów dożynek pełnić będą Alina i Wojciech Kołodziejscy, którzy prowadzą przekazywane z pokolenia na pokolenie gospodarstwo rolne w Cekcynku w powiecie tucholskim”.

Świetnie, a co z kandydatami z Lubiewa?

Możemy sobie wyobrazić reakcję władz gminnych w Lubiewie. Z pewnością nie są z tego faktu zadowolone, a być może i to zupełnie niesłusznie, mogą mieć pretensje np. do władz powiatowych, imiennie np. do pana starosty.

Oczywiście, istnieje możliwość zachowania twarzy przez heroldów marszałka, zwłaszcza teraz. Wojewódzkie dożynki mogą mieć np. dwie pary gospodarzy dożynek, z Cekcynka i gm. Lubiewo. Będziemy mieli ciekawą sytuację?

Najciekawszym jednak elementem przygotowań do dożynek jest ten, że nie ma najmniejszych przekazów na temat, jak do tej imprezy odnosi się Sanepid?
Oczywiście, moglibyśmy w tej sprawie indagować szefową Sanepidu, ale nie trzeba być Einsteinem, aby stwierdzić, że w dobie pandemii, ograniczenia w imprezach zbiorowych są w miarę klarowne i pewnych zgromadzeń tworzyć zwyczajnie nie wolno.

Dożynki w Tucholi finansuje pan marszałek, ale tak naprawdę decydujący głos, co do formy, ma właśnie wspomniany Sanepid, a to oznacza tylko jedno – imprezę zamkniętą ze ściśle określoną liczbą osób, a to dodatkowo oznacza, że mieszkańców stanowiących publiczność będzie garstka, albo nie będzie ich wcale.
Znając temperament panów, zarówno Starosty Tucholskiego i Burmistrza Tucholi, nigdy się na to nie zgodzą i będą starali się negocjować, ale jak to zrobić, skoro decyzje zostały podjęte z ich pominięciem i to w trakcie najnowszych ustaleń ( spotkanie wczorajsze)?

Nie ma innej możliwości, może okazać się, że będziemy mieli do czynienia z dożynkami, w których udział weźmie elita samorządowa z całego województwa i nikt więcej, a publiczność, być może, będzie mogła obejrzeć sobie fragment dożynek w postaci transmitowanej mszy świętej, o ile taka będzie.

Kto się na to zgodzi? Na to pytanie odpowiedzi w tej chwili nie ma, ale sytuacja ma posmak skandalu.

Trudno się też dziwić temu, że właśnie w tej chwili powstaje oficjalne pismo, które przygotowują wspólnie gmina Tuchola i powiat, a kierowane do urzędu marszałka z pytaniem, o co w tym wszystkim chodzi?

Mamy do czynienia z dynamicznymi zamianami, a czas nieubłaganie mija…


Mariusz R.Fryckowski

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook