11 maja 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Dożynki Województwa Kujawsko-Pomorskiego

2 min read

I wreszcie mamy wiążące decyzje i jasność tego, jak będą wyglądały Dożynki Województwa Kujawsko-Pomorskiego, które odbędą się w Tucholi. Niestety, będą inne, ale będziemy na posterunku, relację będzie można obejrzeć w tokis.pl.

Tegoroczne dożynki województwa kujawsko-pomorskiego odbędą w najbliższą niedzielę (30 sierpnia) w Tucholi. Gospodarzami są marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewską oraz ordynariusz diecezji pelplińskiej biskup Ryszard Kasyna, a także władze samorządowe miasta i powiatu tucholskiego. Zapraszamy do oglądania transmisji online na antenie TVP3 Bydgoszcz i na www.kujawsko-pomorskie.pl.

 

– Tradycyjnie obchodzone święto plonów, piękny ludowy obrzęd, wieńczy coroczny trud rolników. W misternie wykonanych wieńcach i pachnących bochenkach chleba kryje się piękno pracy na roli, a także nasza – mieszkańców wsi i miast – wspólna radość i wdzięczność za pomyślne zakończone żniwa i obfite plony. Zamknięte są w nich ciężka praca, troska o przyszłość wsi oraz głębokie przywiązanie do Boga i narodowej tradycji – mówi marszałek województwa Piotr Całbecki.

 

Starostami dożynek są państwo Alina i Wojciech Kołodziejscy, którzy prowadzą przekazywane z pokolenia na pokolenie gospodarstwo rolne w Cekcynku w powiecie tucholskim. Specjalizują się w hodowli bydła opasowego i trzody chlewnej oraz przyzagrodowym chowie gęsi, uprawiają też zboża, kukurydzę i ziemniaków. Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane, co jest m.in. efektem skutecznego wykorzystania unijnych dotacji na modernizację rolnictwa.

 

 

Uroczystości dożynkowe, które odbędą się w kompleksie tucholskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji,  rozpocznie o godz. 11 msza polowa celebrowana przez biskupa Ryszarda Kasynę. Po niej zaplanowano oficjalne wystąpienia oraz ogłoszenie wyników towarzyszących obchodom  konkursów na najpiękniejsze wieńce dożynkowe i najciekawsze stoisko promocyjne powiatów i lokalnych grup działania.

 

W związku z zagrożeniem epidemicznym dożynki organizujemy z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego. Wezmą w nich udział wyłącznie osoby zaproszone. Wszystkich zapraszamy natomiast do oglądania transmisji i studia dożynkowego na antenie TVP3 Bydgoszcz i na www.kujawsko-pomorskie.pl. Początek godz. 11.00, spodziewane zakończenie ok. godz. 14.00.


(RED.)

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. tokis.pl (witacz Gostycyn 2019)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook