12 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Druga edycja programu „Sztuka wyboru”

2 min read
***
Dzisiaj (19 listopada) w ramach Camerimage odbędzie się gala podsumowująca drugą edycję programu profilaktycznego „Sztuka wyboru”, tym razem pod hasłem „Kręcę filmy nie zadymy”. Program realizują wspólnie Urząd Marszałkowski, Komenda Wojewódzka Policji i Fundacja Tumult.
 
„Sztuka wyboru” to profilaktyczno-edukacyjne przedsięwzięcie, którego celem jest ograniczanie negatywnych zjawisk występujących w środowisku młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz ich skutków. Realizacja zastała zaplanowana na kilka najbliższych lat. Pierwsza edycja programu była ukierunkowana na przeciwdziałanie zjawisku zażywania środków odurzających. Druga, tegoroczna, dotyczy profilaktyki zachowań agresywnych.  

W ramach projektu odbywają się doroczne konkursy na najlepszy krótki materiał filmowy (spot, film) dotyczący problematyki stanowiącej temat przewodni projektu (wraz z konspektem 45-minutowej lekcji o danej tematyce) doroczne konkursy na najlepszy, odnoszący się do tej tematyki, projekt graficzny koszulki (T-shirtu).   

Innowacyjność przedsięwzięcia polega na zaangażowaniu młodzieży do tworzenia autorskich projektów z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, którymi młodzi ludzie są zafascynowani, i jednoczesnym przekazaniu im treści istotnych z punktu widzenia szeroko pojętej profilaktyki. Drugą, istotną kwestią jest pokazanie młodym, iż ukierunkowując prawidłowo swoje zainteresowania można służyć pożytecznemu społecznie celowi, ale też wiele osiągnąć w interesującej dziedzinie (tworzenie form filmowych, grafika komputerowa). 

Oprócz wartościowych nagród rzeczowych, formą nagrody dla zwycięzców jest prezentacja nagrodzonych materiałów filmowych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage oraz wydanie profesjonalnego kalendarza ściennego z dwunastoma najlepszymi projektami graficznymi nadesłanymi na konkurs. Założeniem jest wykorzystanie nagrodzonych prac konkursowych jako narzędzia edukacyjnego (film z konspektem lekcji) oraz nośnika przekazu ideowego, z którym utożsamia się młodzież. 

Projekt został objęty patronatem marszałka województwa, wojewody kujawsko-pomorskiego, komendanta głównego policji, kujawsko-pomorskiego kuratora oświaty, Polskiego Stowarzyszenia Montażystów oraz Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych. Jest finansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego. Założenia merytoryczne były konsultowane z Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli, którego przedstawiciele zostali włączeni w skład komisji konkursowej oraz poprowadzili warsztaty z zakresu profilaktyki. 

W tegorocznej edycji w konkursie filmowym w warsztatach wzięły udział 24 placówki oświatowe, z których 20 nadesłało filmy konkursowe wraz z konspektem lekcji. Do konkursu graficznego przystąpiło 27 uczniów. 

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone jutro (19 listopada) podczas gali podsumowującej przedsięwzięcie, która odbędzie się w Multikinie w Bydgoszczy (ul. Focha 48) w ramach festiwalu Camerimage. Początek o 12.30. 

Wszystkie informacje na stronie programu www.sztukawyboru.pl 

______________________
(red.)
kujawsko-pomorskie.pl
Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook