16 maja 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Dworce przyjazne i funkcjonalne

3 min read
Samorząd województwa – we współpracy z lokalnymi samorządami i spółkami kolejowymi – prowadzi działania na rzecz poprawy standardu i oferty regionalnego transportu kolejowego. Są wśród nich inwestycje związane z remontami i modernizacją dworców oraz budową przystanków i platform przesiadkowych.

– Na początek dokonaliśmy inwentaryzacji budynków dworcowych w całym regionie. Dokument „Analiza stanu dworców i przystanków kolejowych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego” powstał w ramach międzynarodowego projektu Inter-Regio-Rail. Zawiera opis infrastruktury dworcowej na wszystkich czynnych liniach kolejowych w województwie oraz na trasach z zawieszonym ruchem pasażerskim, w tym analizę stanu technicznego budynków, peronów i terenów wokół dworców. Charakteryzuje też, na podstawie przeprowadzonych badań, kierunki i trasy najczęściej wybierane przez podróżnych i ich oczekiwania dotyczące sfery funkcjonalnej dworców – wyjaśnia marszałek Piotr Całbecki.

Szczegóły tutaj.

Tuchola 

W ramach unijnego projektu Inter-Regio-Rail (redukcja barier w dostępie do transportu kolejowego) powstała też koncepcja rewitalizacji dworca kolejowego w Tucholi oraz jego otoczenia, która posłuży nie tylko realizacji adaptacji obiektu pod współczesne potrzeby, ale także jako standard dla modernizacji podobnych obiektów w całym regionie. Samorząd miasta, wspierany przez samorządowe władze województwa, przejął dworzec od PKP. Przygotowane na zamówienie samorządu województwa przez poznańską firmę AC Studio opracowanie przedstawia sposób i zakres rewitalizacji budynku wraz z propozycjami zagospodarowania oraz wykorzystania, w powiązaniu  z sąsiadującym przystankiem autobusowym. Celem jest między innymi stworzenie węzła przesiadkowego. Przygotowano trzy warianty realizacji. Wszystkie zakładają wyeksponowanie zabytkowego budynku stacji i utworzenie otwartej przestrzeni publicznej, przyjaznej dla mieszkańców i podróżnych. We wnętrzu poczekalni zostaną odtworzone oryginalne zdobienia i detale architektoniczne.

Wzorcowe rozwiązania, dotyczące przede wszystkim informacji pasażerskiej, integracji różnych form transportu zbiorowego i indywidualnego oraz rozwiązań z zakresu redukcji barier dla osób z problemami w poruszaniu się, będą wykorzystywane we wszystkich planowanych do modernizacji obiektach dworcowych na terenie naszego województwa, oczywiście z uwzględnieniem ich odrębności architektonicznej i walorów historycznych.

Informacje dodatkowe: tutaj

Aleksandrów Kujawski

Samorząd województwa od początku wspiera prace restauratorskie zabytkowego dworca w Aleksandrowie Kujawskim, który władze gminy nieodpłatnie przejęły od PKP. Rewitalizacja dworca została podzielona na cztery etapy. Historyczny dworzec jest najdłuższym takim obiektem w Europie. Po zakończeniu prac będzie służył między innymi kulturze, chcemy też wypromować go na jedną z atrakcji turystycznych. Prace rewitalizacyjne podporządkowano zasadzie zachowania zabytkowej substancji i unikalnego XIX-wiecznego klimatu.

Władze gminy otrzymały wsparcie w wysokości ponad 2 milionów złotych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Warty 2,5 miliona złotych projekt zakłada renowację głównej części budynku dworca. Umowa o dofinansowaniu przedsięwzięcia została podpisana w styczniu 2013. Dwa lata wcześniej ponad 220 tysięcy złotych wsparcia z naszego RPO oraz budżetu województwa trafiło na remont dachu nad dworcową salą restauracyjną. W 2010 roku z dotacja z budżetu województwa pozwoliła na przeprowadzenie remontu elewacji głównej części budynku z charakterystycznym portykiem.

Czytaj też Odnawiamy dworzec w Aleksandrowie Kujawskim

Bydgoszcz i Toruń 

Bydgoszcz Błonie to nazwa zupełnie nowego przystanku kolejowego. Budowa podyktowana jest koniecznością zwiększenia dostępności komunikacyjnej zachodniej części Bydgoszczy. Zaplanowano powstanie dwóch peronów, a także pętli autobusowej. Przedsięwzięcie jest częścią projektu BiT-City.

W ramach BiT City powstaną też zintegrowane węzły komunikacyjne związane ze zmodernizowanymi przystankami kolejowymi Bydgoszcz Bielawy i Bydgoszcz Leśna. Przygotowywany obecnie przez magistrat remont dworca głównego w Toruniu także jest częścią tego projektu.

Więcej tutaj.

Czytaj też Tory coraz szybsze

_______________________________

Departament Transportu Publicznego
i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook