28 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Dwudniowy kongres gospodarczy Welconomy in Toruń rozpoczyna się dzisiaj

3 min read

Dwudniowy kongres gospodarczy Welconomy in Toruń rozpoczyna się dzisiaj po raz dwudziesty piąty. Jest to jedna z ważniejszych konferencji gospodarczych w kraju, miejsce spotkań przedstawicieli biznesu, polityki, nauki i samorządów. Na miejscu jest wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Chciałbym podziękować członkom rządu za decyzję w sprawie budowy drugiego stopnia na Wiśle, tak ważnego dla bezpieczeństwa przeciwpowodziowego całego naszego województwa. Ale jest to także dla nas szansa na przyszły rozwój gospodarczy – powiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Kongres organizuje Stowarzyszenie „Integracja i Współpraca”. W wydarzeniu co roku uczestniczy ok. 2000 gości z kraju i z zagranicy, w tym wybitne osobowości świata biznesu i polityki.

Słowo wstępne tegorocznej sesji inauguracyjnej wygłosił prof. Jerzy Buzek, a następnie zaplanowano debatę „Sytuacja gospodarcza kraju na tle Unii Europejskiej i Świata”, której prowadzącym jest prof. Michał Kleiber z Polskiej Akademii Nauk. Wśród tematów, którymi zajmą się uczestnicy paneli dyskusyjnych, znalazły się zagadnienia rynków współpracy gospodarczej, innowacje w sektorze energetycznym, przyszłość Specjalnych Stref Ekonomicznych w Polsce czy też wyzwania współczesnej medycyny. W ramach kongresu odbywa się także II Międzynarodowa Konferencja Naukowa: „Wyzwania zarządzania: przywództwo, strategie, społeczna odpowiedzialność”, a jutro regionalni samorządowcy spotkają się na XXIII Konwencie Wójtów Gmin Wiejskich Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Podczas otwarcia kongresu wojewoda mówił także o nawałnicy, która dotknęła nasz region w ubiegłym roku: Był to ogromny sprawdzian dla strony rządowej, samorządowej, służb ale również społeczeństwa. Przekazaliśmy 150 mln zł dla mieszkańców poszkodowanych terenów. Chciałbym podziękować także przedsiębiorcom za przekazane 1,5 tys. ton materiałów budowlanych, które przywiozło wojsko. Była to nieoceniona pomoc, i chciałbym jeszcze raz wszystkim tym osobom, pochodzącym z całego kraju, serdecznie podziękować.

Województwo kujawsko-pomorskie ma dwa ważne cele: budowę 60 km drogi ekspresowej S10, łączącej budowaną drogę S5 z autostradą A1. Marzy nam się również port wewnętrzny na wysokości Bydgoszczy, który mógłby spełnić ważną rolę dla rozwoju gospodarczego naszego regionu, odciążając porty trójmiejskie. Mamy wszystkie potrzebne argumenty, żeby ta inwestycja mogła powstać – dodał Mikołaj Bogdanowicz.

Podczas sesji inauguracyjnej wręczone zostały nagrody Welconomy w trzech kategoriach:

  • Szmaragd Welconomy (dla osoby budującej nadzieje dla rozwoju Rzeczypospolitej Polskiej) – otrzymał dr Jerzy Kwieciński, minister rozwoju i inwestycji. Nagroda ta przyznawana jest przez Radę Programową Stowarzyszenia „Integracja i Współpraca” po raz pierwszy.
  • Ambasador Polskiej Gospodarki  (za umiejętność integracji i współpracy w różnych dziedzinach życia przyczyniających się do poprawy sytuacji gospodarczych naszego kraju) – otrzymali: dr Marek Cywiński, Janusz Józefowicz, Dariusz Sapiński.
  • Ambasador XXV-lecia Welconomy (za wieloletnie wsparcie organizacji Forum Gospodarczego i wspólną realizację wiodącej misji Welconomy „Integracja i współpraca”) – otrzymali: Artur Balazs, prof. Jerzy Buzek, Andrzej Jonas, prof. Henryk Skarżyński, Walerian Szułczyński, Krzysztof Tchórzewski, Janusz Tomaszewski.

bydgoszcz.uw.gov.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook