23 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Dzięki pasjonatom kolei stacja w Brzuchowie znowu działa! (felieton)

2 min read

Pracowali w pocie czoła przez kilka tygodni, odchwaszczenie 40 kilometrów torowiska, przypominało jedną z prac Herkulesa. Nie prosili o pieniądze, nie prosili o wsparcie, ale to nadeszło, dzięki uprzejmości pana wójta Kęsowa, który nie pozostał obojętnym na starania kilku stowarzyszeń, które za punkt honoru postawiły sobie przywrócenie do świetności linię kolejową nr 241 i zapomnianą stację w Brzuchowie z myślą o turystach.

Pasjonatom towarzyszyliśmy z kamerą od samego początku, szczerze mówiąc, byliśmy sceptyczni, ogrom pracy przytłaczał. A Oni? Pracowali każdego dnia, pokonując chwasty na kolejnych odcinkach zapuszczonego torowiska. Linia jest wspaniała, szyny wyprodukowano w Hucie Częstochowa w 1938 roku! Tylko cud sprawił, że torowisko nie zostało rozkradzione, choć próby już podejmowano. Śladów działalności wandali / złodziei  jest mnóstwo. Realizacji przedsięwzięcia podjęły się dwa stowarzyszenia. jedno z pobliskich Chojnic, drugie z Męcikała. Wsparcia dwóm grupom udzieliły stowarzyszenia z Tucholi i z okolic Słupska.

Plan był bardzo ambitny i zawarty w ścisłych ramach czasowych. Wszystko się udało i 9 października odbyło się uroczyste otwarcie linii i stacji w Brzuchowie. Nie było tradycyjnego pociągu, pojawił się za to oryginalny Willis Jeep z czasów II WŚ, który pasjonaci przystosowali do ruchu po torach! Tym samym, najsłynniejszy pojazd świata stał się… drezyną i to jaką!

Do weterana doczepiono specjalny wagonik tworząc tym samym najkrótszy skład kolejowy pod tą szerokością geograficzną! Było uroczyste odsłonięcie tablicy z napisem BRZUCHOWO, był tradycyjny chleb i sól, byli też wyjątkowi goście.

Po co to wszystko? Linię przywrócono do ruchu z myślą o turystach. 241 stanowić będzie atrakcję turystyczną, którą dotrzeć będzie można aż do Koronowa! To oczywiście jeszcze melodia przyszłości, ale ci pasjonaci z pewnością doprowadzą sprawę do końca, czego serdecznie im życzymy.

________________

(mrf.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook