28 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Dzień Ziemi? W Tucholi? Bez żartów proszę…

2 min read

Międzynarodowy Dzień Ziemi, według kalendarza, wypadał 22 kwietnia 2016 roku, dokładnie w czwarty piątek. Tuchola, jak zawsze stawia na oryginalność i to przewrotne święto, organizuje  21 maja w najbliższą sobotę w stałym miejscu – za UMiG.

Dlaczego przewrotne? Bo tak naprawdę niektórzy obywatele mają za nic ochronę przyrody, a utwierdza nas w tym fakcie prawie każda wycieczka za miasto i spacer. W większości dbamy o swoje najbliższe otoczenie, a to, co znajduje się za płotem, omijamy z daleka, często utyskując na innych. Bynajmniej, nie namawiamy do czynów społecznych, bo przypominają minione czasy, ale warto wywierać nacisk na lokalnych władzach, które mają swoje obowiązki, również w kwestiach sprzątania. Zaraz, o czym my mówimy, skoro od lat utrzymywany jest taki obrazek i to na terenie Tucholi.

Moralnie, władze miasta i powiatu wraz z podległymi je służbami są zwyczajnie w sprzeczności z prawem, skoro tolerują taką sytuację, którą przypominamy wraz z innymi mediami od lat. W tej kwestii nic się nie zmieniło!

Kierownictwo tucholskiego „Hydrotoru” w dalszym ciągu nie reaguje na monity i sugestie mediów, władz samorządowych powiatu, które jak zapewniają o tym, że od dłuższego czasu prowadzą mediacje w sprawie nielegalnego wysypiska śmieci firmy prowadzą w sprawie nielegalnego wysypiska śmieci firmy. Bez powodzenia, ba, mało tego, szef tej firmy jest honorowany wyróżnieniami! To hipokryzja najwyższych, prowincjonalnych lotów.

To jak to jest w naszym mieście z tym „Dniem Ziemi”, czy to tylko czas weekendowego wypoczynku, oddania kilka butelek z tworzywa i wzięcie sadzonki, którą fundują organizatorzy? „Odpękać”,  z głowy i do zobaczenia za rok?

Przykładów można mnożyć w nieskończoność. Coś trzeszczy w tej urzędniczo – medialno – społecznej machinie, która miast promować dobre wzory, toleruje patologie.

Na szczęście są od nich odstępstwa i tutaj wielkie uszanowanie dla np. społeczności zebranej wokół Małego Mędromierza, która zadbała o swoje otoczenie. Kilka tygodni temu spontanicznie mieszkańcy „skrzyknęli się” i oczyścili ze śmieci okoliczny las, bo chcieli. Z uśmiechem na twarzach, zupełnie bezwiednie, zawstydzili decydentów, a ci skupili się tylko na wywózce odpadów.

I tak dobrze, że w jakiś sposób w ogóle zareagowali.

____________________

Mariusz R.Fryckowski

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook