5 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

„Echo rogów myśliwskich” wystawa plakatów ze zbiorów Piotra Grzywacza

2 min read

W tucholskim TOK-u rozpoczęła się znakomita wystawa zbiorów pana Piotra Grzywacza – mieszkańca Tucholi z wyjątkową pasją. To aż dziwne, że miasto nie wygospodarowało do tej pory pomieszczenia, gdzie zbiory słynnego tucholanina, znalazłyby godną oprawę i przyciągnęłyby miłośników myślistwa. Drogie władze, weźcie się do roboty!

Inż… Piotra Grzywacz – Kawaler Medalu Św. Huberta, odznaczony najwyższym odznaczeniem łowieckim „Złomem” i odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Absolwent Technikum Leśnego w Tucholi i wieloletni pracownik tej szkoły. Od 1938 roku jest inicjatorem i organizatorem corocznych edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Myśliwskiej i organizatorem corocznych edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Myśliwskiej i Wieżowej z okazji Dni Borów Tucholskich. Dyplomowany jurr konkursów sygnałów myśliwskich.

Odniósł liczne sukcesy z zespołem sygnalistów myśliwskich „Jenot” w Polsce i poza granicami. Koncertował na rogu w Niemczech, Holandii, Czechach, na Słowacji, Białorusi, Austrii, Belgii, Francji, Rosji i Norwegii. Sztuki posługiwania się rogiem myśliwskim wyuczył dwóch synów oraz liczne grono mistrzów – uczniów Technikum Leśnego w Tucholi. Finalista telewizyjnego programu „Dwunastu sprawiedliwych”. Jest autorem sygnału „Jenot na rozkładzie”, „ Bóbr na rozkładzie”, „Marsza Tucholskiego Nr1”, oraz trzech części książki „Czar myśliwskiego rogu”. Zapoczątkował w Polsce klasyfikację sygnałów myśliwskich i organizację Mszy Hubertowskiej z okazji Dni Borów Tucholskich.

W latach 1996 i 2004 koordynował organizację konkursów „O Róg Wojskiego” w Tucholi.  W roku 2007 utworzył unikalne prywatne Muzeum Sygnałów Myśliwskich. W roku 2000 zrealizował własny projekt zbudowania nowego – drewnianego instrumentu o nazwie „Róg Tucholski”. Jest członkiem Koła Łowieckiego nr 140 „Słonka” w Woziwodzie i Komisji Kultury Okręgowej Rady Łowieckiej w Bydgoszczy, a także Bractwa św. Huberta w Śliwicach. Od 29 marca roku 2014 jest 116 członkiem Zakonu Świętego Huberta na zamku Kuks w Republice Czeskiej, który w tym miesiącu obchodzi 320 rocznicę założenia.

W latach 1995 – 2000 pełnił funkcję Zastępcy Prezesa Klubu Sygnalistów MyśliwskichPZŁ. Od wielu lat aktywnie uczestniczy w promocji swojego miasta wygrywając na rogu „Hejnał Tucholi” podczas wielu uroczystości oraz przeglądów hejnalistów miejskich organizowanych w Polsce.

Piotr Grzywacz, znany, jako sygnalista i kolekcjoner rogów myśliwskich, uczestnicząc w licznych imprezach łowieckich z rogiem myśliwskim, zbiera także plakaty, pocztówki, odznaki i medale, zaproszenia i foldery. Zgromadzone zbiory są dla autora nie tylko pamiątkami. Stanowią cenny dokument rozwoju sygnalistyki łowieckiej w Polsce oraz aktywności zespołu sygnalistów myśliwskich „Jenot” przy Technikum Leśnym w Tucholi.

„Echo rogów myśliwskich” wystawa plakatów ze zbiorów Piotra Grzywacza

___________________

(mrf.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook