4 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Ekspedycja Syberyjska – Magadan 2019 Syberia polskim śladem została przełożona!

5 min read

Niestety, stało się, Ekspedycja Syberyjska – Magadan 2019 Syberia polskim śladem, została przeniesiona na następny rok.

Ekspedycja z udziałem Przyjaciela Tucholi, Olka Doby, została odwołana.

Organizatorzy napisali:

Maszyny gotowe (TARMOT4x4 się postarał), skrzynie z Delty (www.dd-24.pl) zapełnione dobrem od sponsorów, wszystko spięte pasami Pasamona (www.pasamon.com.pl), noże Kandara (http://lorglass.com/kandar) wyostrzone jak brzytwa, skarpetki wyprane i zapas papieru nawigacyjnego na drogę przygotowany…

Tak miał się zaczynać komunikat startowy.

Niestety tak jak pisaliśmy Z PRZYCZYN NIEZALEŻNYCH OD NAS – bo czasami tak bywa, że na pewne sprawy jesteśmy bezsilni – musimy przełożyć naszą wyprawę na następny rok. Będzie to zatem MAGADAN 2019/2020.

Nasze łzy smutku ocierają wszyscy wspaniali sponsorzy, którzy dodają nam otuchy i postanowili wytrwać z nami do następnego roku.

 

Podczas ostatniej wizyty przyjaciela naszej gminy, Olka Doby dowiedzieliśmy się, że promotor naszego powiatu wyrusza na podbój Syberii. Grupa podróżników wyrusza już w maju, a celów do zdobycia jest naprawdę wiele. Być może, że wśród donatorów znajdzie się i nasza gmina.

Rafał Stasiak – inicjator wyprawy

Jest ich sześciu śmiałków, celem jest Magadan na Syberii. Podróż podzielono na wiele etapów, gdzie przewidziane są również spotkania z lokalną Polonią. Poruszać się będą drogą lądową, z użyciem oryginalnych pojazdów. W starych skorupach karoserii znanej, wschodniej marki, znajduje się nowoczesne wyposażenie, które zapewni śmiałkom przetrwanie w każdych warunkach.

Inicjatorem wyprawy jest Rafał Stasiak podróżnik, doświadczony wodniak i motocyklista, koneser przygód, miłośnik adrenaliny, przyrodniczy entuzjasta i zapalony wędkarz. Autor książki „Boliwia-Brodatej duszy przypadki”. Dobry duch wyprawy, prawdziwy twardziel o gołębim sercu…

Aleksander Doba Fot. FB wyprawy.

Aleksander Doba z miejsca w swoim ukochanym kajaku, przesiądzie się za kierownicę terenowego gaza. Przypomnijmy, Aleksander Doba to podróżnik, kajakarz, pilot szybowcowy i spadochroniarz. Tytuł „Podróżnika Roku 2015”. Jako pierwszy człowiek w historii samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent, potem ten wyczyn powtórzył jeszcze dwa razy. Opłynął kajakiem Morze Bałtyckie i Bajkał. Dwukrotny złoty, srebrny i brązowy medalista Otwartych Akademickich Mistrzostw Polski w kajakarstwie górskim.

O uczestnikach Ekspedycji Syberyjskiej – Magadan 2019 Syberia polskim śladem

Jej uczestnicy to zespół ludzi, którzy mają duże doświadczenie w najbardziej trudnych i ekstremalnych przedsięwzięciach. Trzy razy pokonany kajakiem przez Aleksandra Dobę, tylko siłą mięśni Atlantyk, Paweł Klepka, Rafał Konieczny i Rafał Stasiak jako pierwsi dotarli do najbardziej dziewiczych, nieznanych i niedostępnych miejsc w Amazonii. Doświadczenie, zaangażowanie i determinacja uczestników w osiąganiu celu jest gwarantem powodzenia ekspedycji Magadan 2019.

Cele i zamiary

Wyprawa organizowana w 100-lecie odzyskania niepodległości Polski ma na celu przypomnienie i upamiętnienie historii Polaków na Dalekim Wschodzie. Trasa wyprawy będzie przebiegać przez miejsca związane ze śladami jakie pozostawili po sobie Polacy. Obejmuje ona nie tylko Syberię, ale także Mandżurię, Mongolię i Kazachstan. Wszystkie te miejsca silnie związane są z losami nie tylko polskich zesłańców ale z osiągnięciami polskich odkrywców, naukowców, kolonizatorów poszukujących swojego miejsca na lepsze życie.

Realizacja i wsparcie

Przedsięwzięcie jest realizowane pod auspicjami Polskiego Towarzystwa Geograficznego dla uczczenia 100-lecia jego powstania, jak i 100-lecia odzyskania niepodległości Polski. Projekt jest finansowany ze środków własnych uczestników oraz przez partnerów sponsorów. Partnerami projektu są instytucje i firmy, które udzielają wsparcia motorycznego, rzeczowego lub finansowego oraz Placówki Dyplomatyczne: Rzeczpospolitej Polskiej, Federacji Rosyjskiej, Chin, Mongolii i Kazachstanu. Staramy się także o patronat Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Praca

W trakcie trwania wyprawy (ok. trzech miesięcy) będzie tworzona dokumentacja filmowa i fotograficzna wszystkich odwiedzanych miejsc, nie tylko związanych z polską historią. Będziemy fotografować i filmować też faunę i florę dzisiejszej Syberii oraz zamieszkujących ją ludzi, zwracając też uwagę na zagrożenia jakie występują dla tego obszaru.

Harmonogram wyprawy

Wyprawa w liczbach

Syberia rozciąga się niemal na całą północną Azję – obejmuje ponad 12 milionów kilometrów kwadratowych. Jej zachodnia część jest pokryta lodem, środkowa i wschodnia to niedostępne pasma górskie. Występują tu zarówno arktyczne pustynie na dalekiej północy, jak i laso-stepy na południu. Tak ogromna, miejscami dziewicza przestrzeń jeszcze długo pozostanie fascynującym terenem zarówno dla podróżników – odkrywców, jak i naukowców.

Według poglądów przeważających w polskiej nauce Syberia rozciąga się od Uralu na zachodzie, do granicy działu wodnego Oceanu Spokojnego na wschodzie i od brzegów Oceanu Lodowatego na północy, do stepów Kazachstanu i północnych granic Mongolii i Chin na południu.

Od początku liczną grupę osadników stanowili ludzie skazani na zesłanie, bądź katorgę. Było wśród nich wielu Polaków. Jednym z pierwszych znanych zesłańców z terenów Rzeczypospolitej był Adam Kamieński, autor najstarszego opisu Syberii w języku polskim.

Często zesłańcy byli elitą wśród osadników i w sposób znaczący przyczyniali się do rozwoju Syberii. Spośród nich rekrutowało się też wielu badaczy np. Benedykt Dybowski, Bronisław Piłsudski, Aleksander Czekanowski czy Jan Czerski.

Historia Polaków na tych terenach zaczyna się już bardzo dawno. W 1245 roku, franciszkanin z Wrocławia Benedykt Polak wyruszył na wyprawę do Chin. Jako pierwszy Europejczyk dostarczył po powrocie informacji o tych ziemiach i ludach je zamieszkujących.

W 1661 roku Nicefor Czernichowski, polski szlachcic założył państwo Jaksa nad Amurem graniczące z Rosją i Chinami. Maurycy Beniowski, Benedykt Dybowski, Henryk Godlewski, Jan Czerski, Aleksander Czekanowski, Wacław Sieroszewski, Władysław Piłsudzki to tylko najbardziej znane nazwiska polskich eksploratorów, odkrywców i badaczy.

Polscy inżynierowie w 1898 roku założyli w dalekiej Mandżurii miasto Habrin, dzisiaj szóste co do wielkości miasto w Chinach. Wiele polskich śladów można znaleźć w Mongolii, pierwsze związki Polski z tym krajem zaczęły się 750 lat temu. Kazachstan z kolei to tragiczna historia zsyłek Polaków z niezbyt odległych lat 1936-1941. Wiele tysięcy ludzi polskiego pochodzenia żyje tam po dzień dzisiejszy.

Wywiad sprzed kilku miesięcy, naszym rozmówcą jest pan Aleksander Doba, którego spotykamy podczas spływu Brdą.


(red.)

FB wyprawy.

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook