23 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Ex – PRESS – kalendarium: 14 dzień marca

4 min read

DZIEŃ SPRZECIWU WOBEC TAM

Co roku 14 marca na całym świecie odbywa się „Dzień Sprzeciwu Wobec Tam ”. W tym dniu w wielu miejscach na naszym globie organizacje ekologiczne i społeczne, informują obywateli o skutkach budowy wielkich tam.

To wydarzenie koordynowane jest przez International Rivers Network z USA. Klub Gaja, co roku, organizuje wydarzenie z tej okazji w Polsce.

Do 2000 roku na świecie zbudowano 45 000 wielkich zapór wodnych. O skutkach budowy wielkich tam, co roku 14 marca informują obywateli organizacje ekologiczne i społeczne. Budowanie zapór wodnych w celu pokrycia zapotrzebowania na wodę i energię, to skomplikowane zagadnienie.

Podczas planowania takiej inwestycji, społeczeństwa stają przed koniecznością kompleksowych wyborów i koniecznością zapewnienia odpowiedniej ochrony środowiska przyrodniczego.

_______________________________________

Światowy Dzień Nerek

Światowy Dzień Nerek (World Kidney Day) – jest świętem ruchomym, obchodzonym co roku co drugi czwartek marca. Doroczna impreza promocyjno – oświatowa, polegająca m.in. na przeprowadzaniu badań profilaktycznych nerek, publicznych odczytów, konferencji prasowych oraz akcji edukacyjnych, które mają na celu podniesienie wśród ludzi świadomości znaczenia nerek oraz informowanie o tym, że choroby nerek są powszechne i jak można je leczyć.

Światowy Dzień Nerek, powstał z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologicznego i Międzynarodowej Federacji Fundacji Nerek i jest obchodzony od 2006 roku.

W Polsce, koordynatorem obchodów Światowego Dnia Nerek jest Stowarzyszenie Nefrologia Polska, a do organizacji różnorodnych imprez i realizacji przedsięwzięć przyczyniają się Stowarzyszenie Uronef – Nasze Dzieci oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych.

Z badań wynika, że blisko 4 mln Polaków cierpi na choroby nerek. To znaczy, że co dziesiąty człowiek, którego mijamy na ulicy, ma poważny problem, który może doprowadzić do konieczności dializowania lub przeszczepu nerek.

PChN, czyli Przewlekła Choroba Nerek, to schorzenie, które atakuje podstępnie, we wczesnych fazach nie dając niemal żadnych objawów. Jednak już wtedy znacznie podnosi ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Źle działające nerki, prowadzą do zatrucia organizmu przez toksyny mocznicowe, które uszkadzają wszystkie narządy organizmu.

Jak w przypadku każdej innej choroby, tak i tu niezwykle ważna jest szybka diagnoza. Bo choroba, choć bardzo niebezpieczna, daje się leczyć. Im szybciej poddamy się terapii tym większa szansa, że uratujemy nerki przed niewydolnością. O chorobie, powinny pamiętać, przede wszystkim osoby z grupy podwyższonego ryzyka – chorzy na cukrzycę, osoby z nadciśnieniem, ludzie starsi, członkowie rodzin osoby cierpiącej na PChN, a także pacjenci przyjmujący leki nefrotoksyczne.

Chorobie zwykle też towarzyszą inne dolegliwości, których zazwyczaj nie kojarzymy z nerkami – nadciśnienie, anemia, łamliwość kości, uczucie stałego zmęczenia, trudności z koncentracją, brak apetytu, bezsenność, skurcze mięśni występujące w nocy, obrzęki nóg, twarzy, suchość i swędzenie skóry oraz częste oddawanie moczu.

PChN jest też łatwo zauważalna w 3 prostych badaniach. Wysoki wynik pomiaru ciśnienia krwi może być sygnałem, że należy przeprowadzić dalsze teksty. Problemy z ciśnieniem mogą być bowiem objawem choroby nerek, ale także długotrwałe nadciśnienie jest potencjalną przyczyną PChN. Kolejne testy, jakim powinniśmy się poddać, to badanie stężenia kreatyniny we krwi i badanie moczu na obecność albumin.

Przeszczepy

Przeszczepy od żywych dawców mają dużo zalet. Przeszczepienie nerki od dawcy żywego daje szansę na zaplanowanie odpowiedniego terminu zabiegu i tym samym jest postępowaniem wychodzącym naprzeciw idei przeszczepiania wyprzedzającego. Wyniki transplantacji nerek od dawców żywych przewyższają te uzyskane przy przeszczepianiu nerek od dawców zmarłych.
W Polsce przeszczepianie nerek od dawców żywych, nie jest częste i stanowi od 2 do 5 proc. wszystkich transplantacji. Dla porównania w innych krajach europejskich czy USA odsetek ten stanowi nawet od 20 do 60 proc. wszystkich przeszczepień – czytamy w ogłoszeniu na stronie internetowej CH Madison w Gdańsku.

Warto jednak pamiętać, że o nerki trzeba badać nie tylko co drugi czwartek marca. Choć w tym dniu w niektórych placówkach badania można zrobić bez skierowania i bezpłatnie, także w inne dni roku nie jest to aż tak trudne. Wystarczy poprosić o skierowanie lekarza rodzinnego, a ciśnienie tętnicze możemy badać sami w domu.

_____________________________________

 

Światowy Dzień Liczby Pi

Dzień Liczby Pi – to raczej nieoficjalne święto, obchodzone corocznie, głównie w amerykańskich kręgach akademickich i szkolnych.

Datę święta wybrano  – na 14 marca – z powodu skojarzenia z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby pi, jako że data „14 marca” zapisywana jest w USA jako „3.14”.

Pierwsze obchody tego dnia miały miejsce w 1988 w muzeum nauki HYPERLINK „http://pl.wikipedia.org/wiki/Muzea_i_parki_edukacyjne#Muzea_i_Parki_Edukacyjne_na_.C5.9Bwiecie”ExploratoriumHYPERLINK „http://pl.wikipedia.org/wiki/Muzea_i_parki_edukacyjne#Muzea_i_Parki_Edukacyjne_na_.C5.9Bwiecie” w San Francisco, z inicjatywy Larry’ego Shawa.

W języku angielskim, słowa pi oraz pie (ciasto, placek), mają zbliżoną wymowę, a placki często są okrągłe.

Z tego powodu w Dniu Liczby Pi podawanymi daniami są pizza pie (placki pizzy), apple pie (szarlotka) i inne podobne ciasta.

Ze względu na inny sposób zapisu daty w Europie, święto to nie jest zbytnio popularne na tym kontynencie. Nie oznacza to jednak, że w ogóle nieobchodzone. Na wielu polskich Uczelniach, święto jest adekwatnie do znaczenia obchodzone.

 

Agnieszka Krizel

 

 

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook