4 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Fiskus oszalał do reszty?

3 min read

To, co wyprawia polskie państwo wobec obywatela przechodzi ludzkie pojęcie. Nie dość, że każdy z nas traktowany jest jak złodziej, (chociaż tymże okazuje się w większości samo państwo), to do „ fiskalnej butonierki” przypięto nam „nowy kwiatek…”

Urzędy skarbowe szukają wyłudzających VAT. Dlatego ostatnio bardzo skrupulatnie sprawdzają spółki rejestrujące działalność.

Kontrola odbywa się jeszcze przed założeniem firmy, znacznie wydłużając procedurę rejestracji nowych przedsiębiorstw. Od kilku miesięcy w urzędach skarbowych trudno jest uzyskać NIP. Urzędnicy bardzo wnikliwie przepytują członków zarządu młodych spółek.

W przepisach trudno jest znaleźć podstawę do prowadzenia takiej kontroli przed startem spółki, mimo to urzędy prześwietlają nowych przedsiębiorców. Chcą wiedzieć gdzie będą odbywały się posiedzenia zarządu, sprawiają problemy przy załatwianiu formalności w sprawie VAT.

Rzekomo w zeszłym roku państwo na procederze wyłudzania VAT – u straciło 840 mln zł. Cel jest więc szczytny, jednak naprzykrzanie się młodym przedsiębiorcom może ich skutecznie zniechęcać do zakładania działalności.

Większej głupoty świat nie widział, to dokładnie jak z pewną historyjką…, przypowieścią o podatkach.

Załóżmy, że każdego popołudnia 10 znajomych wybiera się wspólnie na obiad do restauracji. Rachunek za cały obiad wynosi 100 zł.

Ponieważ cała dziesiątka nie zarabia po równo, a wręcz przeciwnie — mają bardzo zróżnicowane zarobki, postanowili, że rachunek będą płacić w następujący sposób:

Czterech najbiedniejszych nie zapłaci nic.

Piąty od końca pod względem dochodów zapłaci 1 zł.

Szósty — 3 zł.

Siódmy — 7 zł.

Ósmy — 12 zł.

Dziewiąty — 18 zł.

Dziesiąty, najbogatszy z nich wszystkich — 59 zł.

Tak sobie postanowili.

Ale pewnego dnia właściciel restauracji oznajmił im:
– Jesteście takimi dobrymi klientami, że obniżę wam cenę za 10 obiadów o 20 zł.

Więc posiłek kosztował ich 80 zł. Ale ciągle chcieli płacić rachunek w ten sam sposób. Więc 4 najbiedniejszych ciągle jadłoby za darmo.

Pozostałych 6 policzyło, że obniżka, 20 zł, podzielona na 6 daje 3,33 zł, jeśli więc każdemu płacącemu oddać te pieniądze, to właściwie piąty i szósty dostaliby pieniądze za zjedzenie posiłku.

Właściciel restauracji, widząc, że panowie mają problem z podzieleniem kwoty obniżki, zaproponował im, żeby każdy z płacących dostał zwrot proporcjonalny do tego, ile wcześniej płacił. I tak:

Czterech najbiedniejszych ciągle jadło za darmo.
Piąty, teraz nie płaci nic, tak jak poprzednich czterech.
Szósty teraz płaci 2 zł, zamiast 3 zł (obniżka o 33%).
Siódmy — 5 zł, zamiast 7 zł (obniżka o 28%).

Ósmy — 9 zł, zamiast 12 zł (obniżka o 25%).
Dziewiąty — 14 zł, zamiast 18 zł (obniżka o 22%)
Dziesiąty — 49 zł, zamiast 59 zł (obniżka o 16% ).

Pierwszych czterech ciągle je za darmo, a z pozostałej szóstki każdy skorzystał i je taniej niż poprzednio. Jednak kiedy wyszli z restauracji zaczęli porównywać, ile każdy zyskał:

– Dostałem tylko złotówkę z 20 zł — powiedział Szósty — ale Dziesiąty dostał połowę, 10 zł!
– Właśnie! Ja też dostałem tylko złotówkę — przytaknął mu Piąty — To niesprawiedliwe, że on dostał 10 razy więcej niż ja!

– To prawda! — dodał Siódmy — Czemu on dostał 10 zł, a ja tylko 2 zł? Bogaci dostają najwięcej!
– A my nic nie dostaliśmy — zaczęła krzyczeć pierwsza czwórka — Ten system wykorzystuje najbiedniejszych!

Cała dziewiątka otoczyła Dziesiątego i dotkliwie go pobiła.
Następnego dnia znów przyszli na obiad. Ale Dziesiąty się nie pojawił.
Kiedy przyszło do płacenia rachunku, zorientowali się, że pomimo obniżki ceny, nie są w stanie zapłacić nawet połowy rachunku!

_______________________________________

I tak to już jest z podatkami, drodzy lewicowcy, zwolennicy państwa socjalnego i głosiciele „sprawiedliwości społecznej”.

Bogaci najbardziej zyskują na obniżce podatków, ale spróbujcie ich opodatkować za bardzo, a następnym razem mogą nie pokazać się przy stoliku. Jest wiele świetnych restauracji w innych krajach.

 

(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook