29 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

„FreD goes net” – sprawdził się w Niemczech, a w Tucholi?

2 min read

Gmina Tuchola ma kolejną , trzecią już okazję w tej materii, by się wykazać za „uzyskane” pieniądze. Tym razem pomysł – eksperyment, dotyczy lokalnych zwolenników używek wszelakich. Zapewne urzędnicy liczą na to, że uzależnieni ponownie wyjdą z cienia, ujawnią się i poproszą o pomoc. Czy to się uda? Przekonamy się już wkrótce, ponieważ…

… rusza międzynarodowy sprawdzony program „FreD goes net”, opracowany w Niemczech i realizowany w Europie. W województwie kujawsko-pomorskim został wdrożony w pięciu miastach: Tucholi, Toruniu, Bydgoszczy, Grudziądzu i Brodnicy. Ideą programu jest podjęcie wczesnej interwencji wobec młodych osób, które mają za sobą pierwszy kontakt z alkoholem czy narkotykami, nierzadko związany z konfliktami z prawem.

Realizację programu rozpoczyna informacja o ofercie programu przekazana młodej osobie przez pedagogów szkolnych, policję czy kuratorów w sytuacji kwalifikującej do udziału w programie. Kolejnym etapem są indywidualne rozmowy motywujące, następnym natomiast 8-godzinny cykl zajęć.

Program uczy młodych ludzi dokonywania właściwych wyborów, odpowiedzialności, podnosi wiedzę na temat używania środków psychoaktywnych oraz zachęca do oceny ryzyka, a w sytuacjach tego wymagających – motywuje do podjęcia leczenia.

Uczestnicząc w programie, można liczyć także na łagodniejsze działania prawne i dyscyplinarne w przypadku konfliktów z prawem.

Zajęcia w ramach programu prowadzone są przez kierownika poradni, terapeutę – Mariusza ( a może Mirosława?) Sokołowskiego. Dodatkowe informacje można uzyskać w Punkcie Konsultacyjnym dla Osób Uzależnionych od Narkotyków i Ich Rodzin w Tucholi, u. Nowodworskiego 14-18, który jest czynny w każdą środę w godzinach od 11.00 do 14.00. Udział w programie jest bezpłatny.

Ważne jest, aby w tej sprawie młodzież kontaktowała się bezpośrednio z realizatorem programu. Można to zrobić poprzez przesłanie sms-a o treści: „imię i nazwisko, data urodzenia. Chciałbym wziąć udział w programie Fred” pod nr telefonu 504-047-049.

W Tucholi to już trzecia edycja programu. Dwie poprzednie zakończyły się sukcesem. Młodzież, która ukończyła program, przekazała o nim pozytywnie opinie.( TOKiS nie ma takich informacji) Nie bez znaczenia jest również czynna współpraca pełnomocnika burmistrza ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych, pedagogów szkolnych oraz kuratorów sądowych, ponieważ bez niej zachęcenie młodzieży do udziału w programie nie byłoby możliwe.

_______________________

(red.)

tuchola.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook