27 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Gmina Lubiewo/ Tuchola: Wyjątkowa lekcja historii dla dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół w Bysławiu (relacja filmowa)

1 min read

Te miejsca o tej porze roku, zwykle świecą pustkami. Tym razem jest inaczej. Kiedy jutro pójdziesz na spacer, śladami męczeństwa tucholan (choć nie tylko) w miejscach poświęconych ich pamięci odnajdziesz zapalone znicze i ułożone starannie kwiaty. To nie przypadek…

Od kilku dni gościmy w Tucholi dzieci i młodzież Zespołu Szkół w Bysławiu (gmina Lubiewo). Przybyli do nas wpierw uczniowie klas podstawowych, następnie gimnazjalnych. Przeżyli wyjątkową lekcję wychowania w patriotycznym, polskim duchu w przededniu podniosłych uroczystości, które już wkrótce odbędą się w ich szkole.

Dzięki pani Marii Ollick, nieprzebranej skarbnicy wiedzy o historii tej ziemi, która kolejny już raz, wciela się w rolę przewodnika, młodzież przenosi się w czasy, które znają już tylko z opowiadań swoich babć i dziadków.

Poznają losy mieszkańców inne od zapisków historycznych, które spotykają w swoich podręcznikach. Ta wyjątkowa lekcja historii traktuje o dziejach mieszkańców tego regionu, tej maleńkiej cząstki Ojczyzny, która przetrwała… piekło. Wspominając o historii swojej rodziny, pani Maria w bardzo obrazowy sposób, ukazywała tamten, jakże straszny czas.

Nie mamy wątpliwości, ta wiedza dotarła i utrwaliła się… na zawsze.

13245332_285014495171564_4566448119068515158_n

________________________

(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook