28 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Gminna oświata pod ostrzałem i ostatnie rozdanie. Burmistrz ma głos

2 min read

Przy polskiej oświacie kombinują wszyscy, tylko po to, aby zaoszczędzić. Prosta zależność, jeżeli taki trend się utrzyma, co się wydarzy? Młody człowiek będzie odstawał od światowej czołówki. Utrzyma się odwieczny podział na dzieci lepiej wykształcone ( te z wielkich miast) i na te, które edukowały się na prowincji. Komu zależy na tym, abyśmy taką byli? Burmistrz przekonuje: ” kto,jak nie my”?

I rzeczywiście, dokładnie jest tak, jak w słowach piosenki Mrozu feat. Radni gminni mają na sprawę oświaty swój pogląd, przynajmniej  w części, choć dziwi, że wieloletni pedagog – radny Obuchowski w tej niezwykle żywotnej sprawie… milczy. Podczas 11 sesji RG „koncertował” radny Jerosławski, przekraczając wszelkie granice, również dobrego smaku. Osobiste wycieczki w stronę zarówno pedagogów, jak i Burmistrza Tucholi zatrważają. Jak długo trwać będzie ten teatr?  Przytłaczająca większość radnych nie ma zdania, milczą, czy są wyłącznie bierną maszynką do głosowania? Zdecydowanie tak, a jak wiadomo, demokracja rządzi się swoimi prawami – wybiera większość, no i mamy to, co mamy.

Radni muszą sobie zdawać sprawę z tego, że nie wszystkim to odpowiada i ich zdanie też należy uszanować.

Sprawy oświaty na terenie gminy podczas ostatniej sesji podsumowuje pan Burmistrz, jednak nie do końca jest to głos rozsądku, z prostej przyczyny, również On chciałby zapewne zaoszczędzić, pytanie w jaki sposób? W zamian mamy wyłącznie ogólniki i zdania wypowiadane typowo „pod publiczkę”. Nie tędy droga, sprawy są równie palące, co legenda o tym, że nauczyciele wykorzystując swoje prawa zawarte w dokumencie pod nazwą „KARTA NAUCZYCIELA” mają prawo i słusznie, ratować swoje zdrowie. Chodzi o słynny roczny urlop, gdzie jak twierdzą niektórzy, pedagodzy zamiast rzeczywiście leczyć się, podobno zarabiają pieniądze na zagranicznych saksach. Jeżeli taki fakt ma miejsce, to mamy do czynienia z marginesem, jak w każdej branży i bez wątpienia jest to kosztowne dla administracji, a pod względem moralnym, mamy do czynienia z pospolitym oszustwem, godnym napiętnowania.

Jednak nie uogólniajmy, bo to zwyczajne krzywdzenie tej grupy społecznej. Mamy jednak do czynienia z czubkiem góry lodowej, gdzie chwilowy niż demograficzny spowodował niezły mętlik w głowach radnych, czego powodem są oczywiście pieniądze. Uzmysłowić sobie należy jednak jedno…, oświata była, jest i będzie deficytową, to nie zakład produkujący dachówki, a kuźnia kształcenia młodych ludzi, w efekcie…, wymierną korzyścią będzie wiedza, którą wykorzysta gospodarka, nawet na głębokiej prowincji.

Jeżeli radni nie rozumieją tej oczywistości, powinni gremialnie złożyć swoje mandaty społecznego zaufania, ich miejsce zajmą osoby bardziej kompetentne.

Wysłuchajmy nagrania, być może najważniejszego, podczas minionej sesji.

Przydatne linki: SKANDALE

_____________________

(mrf.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook