15 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Gostycyn wyróżniony wśród gmin

4 min read

Gostycyn został wyróżniony w ramach III edycji inicjatywy Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom”. Podczas uroczystego podsumowania tegorocznej edycji w Warszawie, organizatorzy ogólnopolskiego programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, nagrodzili 10 gmin, które zrealizowały najciekawsze i wyróżniające się działania na rzecz poprawy warunków życia owadów zapylających.

Gostycyn jest jedną z 269 gmin, które przyłączyły się do tegorocznej edycji „Manifestu Gmin Przyjaznym Pszczołom”, który jest częścią realizowanego od dziewięciu lat programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. W 2019 r. posadzono w gminie Gostycyn 1500 bylin
i 50 krzewów przyjaznych pszczołom. Powstał też piękny ogród o pow. 60 m2 w kształcie plastra miodu z 1000 kwiatów nektaro- i pyłkodajnych. Gmina realizowała także projekty dla sołectw, pomagając tworzyć skwerki kwiatowe i hotele wraz z poidełkami dla owadów zapylających. W ramach działań edukacyjnych odbywały się warsztaty nt. ochrony przyrody i pszczół, a także spotkania na terenie gminy, które pokazywały specyfikę pracy pszczelarzy.

W „Wiosce Miodowej – Wielki Mędromierz”, która powstała w gminie Gostycyn w 2008 r. i obejmuje 10 pasiek, organizowane są warsztaty edukacyjne o pszczołach, spotkania integrujące społeczność lokalną i atrakcje dla turystów. W wiosce można obejrzeć i poznać techniki pozyskiwania miodu, spotkać się z pszczelarzami i zobaczyć sprzęt, z którego korzystają w codziennej pracy, a także zwiedzić ekspozycje prezentujące produkty pszczele
i degustować różne rodzaje miodów. W Domku Miodowym na terenie wioski przedstawiona jest historia pszczelarstwa, można też poznać ciekawostki o produktach od pszczół –
o miodzie, pierzdze, kicie pszczelim czy wosku.

 

Cieszę się, że dołączyliśmy się do akcji „Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom”, mogę obiecać, iż nasza gmina będzie nadal propagować i wspierać działania na rzecz ochrony pszczół – komentuje Ireneusz Kucharski, Wójt Gminy Gostycyn.

 

Celem „Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom” jest zwrócenie uwagi na problem spadku liczebności pszczół oraz aktywizacja gmin z całej Polski do podjęcia działań na rzecz ochrony owadów zapylających. Gminy, które poprą Manifest oraz zrealizują działania na rzecz pszczół, otrzymują prawo posługiwania się tytułem i logotypem Gminy Przyjaznej Pszczołom. Do „Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom” może przystąpić każda gmina, która dostrzega kluczową rolę pszczół dla ekosystemów i konieczność dbania o zachowanie bioróżnorodności oraz aktywnie działa w tym obszarze. W trzecim roku trwania inicjatywy Manifest podpisało o 27% więcej gmin niż w roku ubiegłym, a dzięki podjętym przez nie działaniom posadzono łącznie blisko 450 000 roślin przyjaznych pszczołom, ponad 100 000 krzewów, blisko 30 000 drzew oraz ponad 22 mln m2 łąk kwietnych. Ponad to, gminy angażowały się m.in. w takie przedsięwzięcia jak organizacja: warsztatów i zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży dotyczących ochrony pszczół; pikników i festynów dla mieszkańców, spotkań z przyrodnikiem lub pszczelarzem nt. ochrony przyrody i pszczół czy konferencji dla rolników oraz miłośników ogrodnictwa nt. ochrony pszczół i sadzenia roślin przyjaznych pszczołom.

Firma ZT Kruszwica S.A., inicjator programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” oraz inicjatywy „Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom”, postanowiła wyróżnić 10 gmin, które podjęły w ramach programu najciekawsze oraz wyróżniające się działania. W tym gronie znalazły się: Białystok, Elbląg, Poznań, Pszczółki, Gostycyn, Legnica, Lubin, Szczaniec, Świeradów-Zdrój oraz Wołomin. Przedstawiciele gmin najbardziej zaangażowanych
w ochronę owadów zapylających otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz wzięli udział
w praktycznych warsztatach, podczas których mogli dowiedzieć się m.in. jak promować gminę przez aspekty środowiskowe i turystyczne.

 

Od dawna uważnie śledzimy działania gmin i cieszy nas, że coraz więcej samorządów angażuje się w poprawę warunków życia owadów zapylających. Co więcej, biorą w nich udział całe społeczności lokalne – od przedszkolaków i uczniów, przez różne organizacje pozarządowe i organizacje pożytku publicznego wspierane przez lokalny samorząd, po grupy mieszkańców z osiedli, dzielnic czy sołectw. Mamy nadzieję, że działania na rzecz ochrony pszczół i osiągane przez gminy sygnatariuszki Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom” społeczno-edukacyjne efekty, będą inspiracją dla pozostałych samorządów komentuje Agnieszka Jastrzębska, Marketing Manager ZT Kruszwica S.A.

Więcej informacji o Manifeście na stronie: pomagamypszczolom.pl.


Katarzyna Dytrych

tel. 502 515 662, e-mail: kasia.dytrych@pomagamypszczolom.pl

***

O programie „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”

Program „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” jest organizowany od 9 lat przez ZT „Kruszwica” S.A. Jego głównym celem jest upowszechnianie wiedzy na temat pszczół oraz aktywizowanie do realnych działań służących poprawie jakości ich życia. W ramach programu w całej Polsce powstało już 70 000 Miejsc Przyjaznych Pszczołom, ponad 260 samorządów podpisało Manifest Gminy Przyjaznej Pszczołom, powołano Akademię Przyjaciół Pszczół, organizowano konkursy grantowe, warsztaty dla dziennikarzy i zainaugurowano Wielki Dzień Pszczół obchodzony 8 sierpnia.


(red.)

Mat.nadesłane

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook