16 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Gratka dla grzybiarzy

2 min read

Lato minęło niby błyskawica, nadchodzi fala chłodów, deszcze staną się stałym elementem teraźniejszości, jednak i jesień ma swoje uroki, zwłaszcza dla tych, którzy kochają las. A jeżeli już znajdziemy się w nim, trudno nie oprzeć się pokusie, aby z koszyczkiem wybrać się na grzyby. Kilkugodzinny pobyt w lesie, to prawdziwe ukojenie dla naszych nerwów i wspaniała okazja, aby prócz spaceru zaczerpnąć wreszcie odrobiny świeżego powietrza i rozkoszować się …ciszą. Bory Tucholskie w takiej terapii, są niezrównane! Przy koronach dróg spotykamy mnóstwo samochodów osobowych, wiele autokarów, tablice rejestracyjne pojazdów informują nas o tym, że w pobliżu są turyści – grzybiarze z całej Polski.

Spotykamy pana Stanisława z Warszawy. Jest zachwycony stanem naszych lasów, przyjeżdża tutaj od pięciu lat. Zwykle korzysta z wyjazdów zorganizowanych, jest miłośnikiem grzybiarstwa i czynnym członkiem stowarzyszenia „Darz Grzyb”. Już sama nazwa zobowiązuje, po krótkiej rozmowie mamy pewność, że mamy do czynienia z nie lada znawca tematu, jego wiedza przyprawia o zawrót głowy. Grzyby zdają się nie mieć dla niego najmniejszych tajemnic.

 DSCF0239

Zachęceni ruszamy do lasu, już po chwili nasze poszukiwania zwieńczone są sukcesem. Bogactwo naszych lasów jest bezsprzeczne i cieszymy się z tego, że tak wielu ludzi odwiedza je, jednak pamiętajmy, lasy mają nam służyć zawsze, i tylko od nas zależy, w jakim stanie je pozostawimy. I nie jest to tylko kwestia zanieczyszczania ich przez osoby nieodpowiedzialne, to również sprawa umiejętności eksploracji i eksploatacji jego zasobów – zawsze w zgodzie z prawem i zdrowym rozsądkiem. Niedopuszczalnym jest używanie w lesie otwartego ognia, nawet wtedy, gdy ściółka leśna ma dużą wilgotność, po to wyznaczone są miejsca i ustalono pewne zasady, żeby ich przestrzegać. Aby lasy cieszyły wszystkich, należy mieć świadomość jego ochrony. Kiedy mamy wątpliwości, kiedy sytuacja staje się niebezpieczną, pomocą służy straż leśna i armia leśników, którzy dbają, o to, co cieszy, było bezpieczne.

 DSCF0231

W tucholskich lasach miejsca postoju pojazdów są świetnie oznakowane tablicami informacyjnymi, które podpowiadają nam jak i gdzie zwrócić się o pomoc, gdy zachodzi taka potrzeba, ci ludzie nigdy nie odmówią nam pomocy. Warto o tym pamiętać.

 

Foto i tekst

frymarkt

Zapraszamy do galerii zdjęć w naszym redakcyjnym fotoblogu

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook