4 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Grodzisko z szansą odbudowy przed sezonem turystycznym?

3 min read

Wieś Raciąż przejęła swą nazwę od średniowiecznego grodziska kasztelańskiego. Raciąż był najstarszym ośrodkiem administracyjnym południowej części Po­morza Gdańskiego. Gród usytuowany był 5 km na północny zachód od dzisiejszej wsi o tej samej nazwie, na wyspie przy południo­wym brzegu jeziora Śpierewnik. Z mozołem w pocie czoła, archeologowie wzorowo wykonali swoją pracę, a później wszystko się zmieniło, mianowicie powstała kapitalna atrakcja turystyczna, która zapadła w pamięci każdemu, kto odwiedził to miejsce. Odtworzono zarysy dawnego grodziska. Niestety, kataklizm, który nawiedził to miejsce dosłownie obrócił wszystko w perzynę.

Byliśmy tam dzień po dramatycznych wydarzeniach, całość wyglądała tak, jakby dokonano tam nalotu dywanowego samolotami bombowymi. Kasztel i okolica praktycznie przestały istnieć. Wejście tam było praktycznie niemożliwe, zagrożenie było zbyt wielkie. Burmistrz nie poddał się, zapadła decyzja, grodzisko zostanie odbudowane. Wydawało się, że łatwo było to powiedzieć, ale w  prace porządkowe zaangażowało się sporo osób i są tego efekty. Obiekt obecnie dalej jest nieczynny, a tablice ostrzegają przed wchodzeniem tam. Z zachowaniem wszelkich środków ostrożności weszliśmy tam z kamerami, aby obejrzeć postępy prac. Doprawdy, dokonał się swoisty cud, choć porządki zajmą jeszcze wiele dni.

Pod koniec ubiegłego roku odbył się przetarg, który miał wyłonić firmę, która zajmie się odbudową atrakcji. Dokonano wyboru, rywalizację wygrała firma z Koronowa, która zobowiązała się wykonać pracę za 538 tysięcy złotych. Gmina na ten cel zarezerwowała 600 tysięcy. Dzisiaj po rozmowie z panem Burmistrzem wiemy, że jest szansa, by to zadanie wykonać jeszcze przed sezonem turystycznym, który takim jest tylko z nazwy, a to ze względu na pandemię, która wszystkim uprzykrza życie. Nie ma żadnych sygnałów, aby firma, która zobowiązała się do wykonania prac miała zawieść, Burmistrz czuwa i nastawiony jest optymistycznie, choć wie, że to wszystko strasznie się wydłuża i trzeba brać od uwagę absolutnie wszystko.

Nie miejmy złudzeń, nasz powiat znalazł się w jakiejś szaleńczej strefie klimatycznej, gdzie podobne nawałnice dotykają nas prawie regularnie co kilka lat. Sytuacja z 2017 roku może się powtórzyć, ale odbudowane grodzisko nie powinno już ulec takiej skali zniszczeń z prostego powodu, zostało niewiele drzew. Sytuacja ma też i dobre strony, ponieważ zachowana i to w zupełnie niezłym stanie najwyższa budowla („brama”) będzie teraz widoczna z daleka. Nikt nie zabłądzi. Warto też pochwalić LP za to, że z betonowych płyt ułożono całkiem zgrabną drogę, po której łatwo się chodzi i jeździ rowerami, co sprawdziliśmy. Zwierzęta czują się tam świetnie i w dalszym ciągu warto w tym miejscu zachować cisze, by im nie przeszkadzać. W zasięgu ręki są wspaniałe widoki, to raj dla fotografów i fotografików.

Kiedy grodzisko zostanie odbudowane, z pewnością stanie się świadkiem wielu imprez kulturalnych i historycznych. To miejsce idealnie się do tego nadaje. Umówiliśmy się z panem Burmistrzem, że kiedy rozpocznie się odbudowa, pojedziemy tam wspólnie i zapewne wprost z placu budowy,  przekażemy dobre wiadomości. Trzymamy kciuki za sukces.

Obejrzyjmy kilka fotografii z dzisiaj…


(red.)

Więcej o grodzisku.

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook