23 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Günter Grass znany i nieznany w prelekcji Marka Wolskiego

1 min read

Günter Grass – pisarz niemiecki, jego matka była Kaszubką, a ojciec Niemcem. Po drugiej wojnie światowej Grass zamieszkał w Berlinie Zachodnim. Z wykształcenia: rzeźbiarz, ukończył studia plastyczne w Dusseldorfie i Berlinie. Oprócz pisarstwa tworzy grafiki, projektuje okładki do własnych książek.

W latach 60. Grass brał udział w kampaniach wyborczych na rzecz socjaldemokratów. Po dymisji kanclerza Willy’ego Brandta zdystansował się wobec SPD, ale nadal czynnie uczestniczy w niemieckim życiu politycznym.

Przez ponad 20 lat należał do grupy literackiej 47, koła pisarzy zachodnioniemieckich, austriackich i szwajcarskich, których łączył protest przeciwko faszyzmowi i postulat literatury zaangażowanej społecznie.

Grass zdobył rozgłos w 1959 roku powieścią Blaszany bębenek, która, ocenzurowana, ukazała się w Polsce dopiero w roku 1984. Szczególne miejsce w twórczości Grassa zajmuje Gdańsk i Polska. Jest autorem tzw. „gdańskiej trylogii”, do której należą jego słynne powieści: Blaszany bębenek, Kot i mysz, Psie lata.

Inne najbardziej znane utwory Grassa to: Z dziennika ślimaka, Szczurzyca oraz Wróżby kumaka, sarkastyczna opowieść o polsko-niemieckim pojednaniu. W 1999 roku otrzymał Literacką Nagrodę Nobla. W autobiograficznej książce „Przy obieraniu cebuli” przyznał się do ochotniczej służby w oddziałach Waffen-SS. Wyznanie to wywołało lawinę krytyki zwłaszcza w Polsce.

Więcej o pisarzu opowie nam znany tucholanin, pan Marek Wolski, na którego prelekcję zapraszamy.


(red.)
Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook