28 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

"Hodowca" mocnych wrażeń

4 min read

Tucholscy i bydgoscy policjanci z sekcji kryminalnej przeprowadzili wspólną akcję w powiatach tucholskim i chojnickim. Efektem było zatrzymanie młodego mężczyzny, który w swoim mieszkaniu hodował konopie indyjskie. Przedsiębiorczy młodzieniec zbudował i zamontował w swoim mieszkaniu specjalna komorę wegetatywną, w której poddał intensywnemu wzrostowi aż dwadzieścia osiem krzaków tej rośliny.

Czy to skutek liberalizacji przepisów, którą proponuje szef Ruchu Palikota? Sądząc po ilości, „własne potrzeby” miał silnie wygórowane, niemniej jednak, prawo działa na tyle sprawnie, że „producent” liczyć się musi z wyrokiem sięgającym aż ośmiu lat pozbawienia wolności. Amator szybkich zysków będzie miał czas przemyśleć skutki nowej pasji, dalekiej od ogrodnictwa.

 

Komenda Wojewódzka Policji zamieściła w Internecie krótki film, w którym obejrzeć można „prywatny ogródek” rodem z filmów sf.

 

Konopie indyjskie to polski odpowiednik Cannabis Sativa – rośliny, z której produkowana jest marihuana, haszysz oraz olej haszyszowy. Zawiera ona kilkadziesiąt aktywnych biologicznie substancji, a do tych najbardziej powszechnych zalicza się tzw. THC, czyli tetrahydrokanabiole (kanabidoidy). Poszczególne rośliny i filtraty różnej, jakości mają inną zawartośc THC, a proces przygotowania narkotyku, jak również sposób jego przyjmowania wpływa na jego ilość zawartą w dawce.
Wzmianki o niej pojawiają się w dokumentach medycznych pochodzących nawet sprzed pięciu tysięcy lat, głównie z rejonów indyjskich, chińskich oraz asyryjskich. Obecnie hodowane są głównie na kontynencie południowo-wschodniej Azji, w Ameryce Południowej i Środkowej, a także w okolicach Morza Śródziemnego. Jej hodowla jest również możliwa w klimacie umiarkowanym. Źródłem narkotyzującej substancji są głównie kwitnące pączki oraz liście pochodzące z wierzchołków dojrzałej rośliny. Pączki obfitują w dużą ilość żywicznej, kleistej substancji o obfitej zawartości kanabinoidów.
Konopie indyjskie są najpowszechniej używaną, nielegalną substancją w krajach rozwiniętych. Są również stosunkowo najłatwiej dostępnym narkotykiem.
Niektóre kraje, np. Holandia, zalegalizowały część preparatów konopi oraz dopuściły je do oficjalnego obrotu. Powodem takiego działania jest przeświadczenie o relatywnie niskich szkodach zdrowotnych i społecznych związanych z obcowaniem z tą używką.
Jeśli chodzi o zastosowanie jej w medycynie, naukowo potwierdzone zostało powodowanie przez THC obniżenia ciśnienia śródgałkowego, a także łagodzenie stanów wymiotnych i drgawkowych, dlatego są kraje, gdzie marihuanę przepisuje się osobom terminalnie chorym.

 

Trudno wyrokować, aby nasz bohater był kolejnym wcieleniem „Dobrego Samarytanina” i bawił się w znachora, teraz w specjalnej komorze „hodować” go będzie… ślepa Temida, ku przestrodze innym… „ogrodnikom”.

 

Już bez ironii…

 

Specjalnie dla rodziców

Każdy kontakt z narkotykami jest niebezpieczny, każdy może prowadzić do uzależnienia. W Polsce z dnia na dzień przybywa narkomanów szacuje się że jest ich obecnie około 100 tys., także wiek sięgających po narkotyki stale się obniża. Każdy sam musi się zastanowić czy warto dla chwili sztucznej przyjemności zaryzykować życie. Dlaczego ludzie narkotyzują się?
Gdy pragną poprawić sobie nastrój i nie potrafią zrobić tego w inny sposób. Gdy nie potrafią poradzić sobie z problemami.

 

Czynniki sprzyjające uzależnieniom:
· osobowościowe- mała odporność na stres, niedojrzałość społeczna i emocjonalna, obawa przed światem, lęk przed problemami, próba ucieczki od nich.
· czynniki środowiskowe- osobą uzależnioną może być każdy, niekoniecznie człowiek ze środowiska patologicznego. Często są to np. dzieci z „dobrych domów”.
· nacisk grupowy- pod jego wpływem szerzy się moda na narkotyki. Może być próbą zademonstrowania przez młodzież dorosłości;
· fałszywe opinie- opinie lansowane przez środowiska rozprowadzające narkotyki mają na celu zmniejszanie obawy potencjalnych odbiorców przed narkotykiem i wyolbrzymiają jego pozytywne skutki.
· ciekawość- ciekawość to pierwszy stopień do piekła – tak mówi przysłowie. W przypadku narkotyków jest ono całkowicie prawdziwe.
Ośrodkowy układ nerwowy, jako najbardziej wrażliwy różnicuje człowieka od pozostałych organizmów żywych (zwierząt). Zbudowany on jest z milionów komórek nerwowych nazywanych neuronami, które warunkują i wpływają na nasze funkcje biologiczne i psychiczne.
Wszystkie środki narkotyczne uszkadzają komórki centralnego układu nerwowego. Neurony, w odróżnieniu od innych komórek naszego organizmu nie posiadają zdolności regeneracyjnych i dlatego neurony uszkodzone przez narkotyki giną nieodwracalnie. Istnieją różne środki narkotyczne, które się pali lub wdycha. Do najbardziej popularnych narkotyków należą: konopie indyjskie, amfetamina, crack, heroina, kokaina, LSD, ASID, ECSTASY, SPEED, psylocybina – grzybki halucynogenne, UFO, kleje, mak.

 

Bądźmy uczuleni kiedy…

 

…zauważymy u dziecka: przekrwione oczy, bełkotliwą, niewyraźną mowę, brak zainteresowania swoim wyglądem i nieprzestrzeganie zasad higieny, pogorszenie ocen, wagarowanie, wypowiedzi zawierające pozytywne nastawienie do narkotyków, napady złości, agresję, bunt, kłamstwa, wynoszenie wartościowych przedmiotów z domu.

Nigdy nie obawiajmy się skorzystać z pomocy poradni, pracują tam ludzie, którzy są specjalistami w swojej dziedzinie i z pewnością nam pomogą, zachowując maksimum dyskrecji, co niezwykle ważne jest w małych środowiskach.

m.

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook