29 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

I mamy potwierdzenie, PiS otworzyło kasę – góra pieniędzy dla Naszego Powiatu!

3 min read

Ponad 55 milionów dla samorządów z regionu!

Dziesięć gmin i powiatów z Kujawsko-Pomorskiego otrzymało  promesy finansowe na projekty związane z usuwaniem szkód w infrastrukturze komunalnej powstałych w wyniku zeszłorocznej, sierpniowej nawałnicy. Uroczystego wręczenia dotacji dokonali sekretarz stanu w MSWiA Jarosław Zieliński i wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

 

Środki, które pochodzą z rezerwy celowej budżetu państwa, przeznaczone zostaną na  usuwanie skutków klęsk żywiołowych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w 2018 roku. Łączna wartość wręczonych dzisiaj promes to 55.703.500 zł.

W ramach dotacji wykonane zostaną między innymi: budowa Przedszkola Publicznego w Gostycynie  (II ETAP),  remonty dachów trzech świetlic wiejskich w gminie Koronowo oraz przebudowa i remonty dróg gminnych i powiatowych o łącznej długości około 89 km. (pełna lista zadań dostępna tutaj)

Witając zaproszonych gości w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy Mikołaj Bogdanowicz zaznaczył, że dotacje, te wręczone dzisiaj oraz te wcześniejsze, służą zmniejszaniu strat jakie poniósł nasz region w wyniku sierpniowej nawałnicy w 2017 roku. Wkrótce minie prawie rok, od tego wydarzenia. Nie zostawiliśmy ludzi w tej trudnej sytuacji, pomagaliśmy, pomagamy i pomagać będziemy – mówił. Złożył również, po raz kolejny podziękowania wszystkim, którzy zaangażowali się w niesienie pomocy: samorządowcom, strażakom, wojsku i służbom mundurowym, szefom resortów rolnictwa, finansów, a także spraw wewnętrznych oraz parlamentarzystom i Prezesowi Rady Ministrów.

Przekazane promesy umożliwią realizację zadań w powiatach sępoleńskim i tucholskim, a także w gminach Bytoń, Cekcyn, Gostycyn, Koronowo, Lubiewo, Nakło nad Notecią, Sępólno Krajeńskie i Sośno.

Promesy, które wręczymy, dotyczą 38 zadań inwestycyjnych, a więc wszystkich zadań jakie zostały zgłoszone do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.  Warto podkreślić, że nie pozostały żadne wnioski bez pozytywnego rozpatrzenia, a więc państwo i rząd za pośrednictwem resortu przychodzi z pomocą w stu procentach w ramach tych możliwości, jakie mamy i potrzeb jakie zostały zgłoszone. Chciałbym życzyć obecnym tu przedstawicielom samorządów, żebyście te inwestycje zrealizowali szybko, sprawnie i w tych kwotach jakie zostały zaprojektowane w dokumentach kosztorysowych – mówił wiceminister. Podkreślał także, iż straty w mieniu komunalnym, po nawałnicach sierpniowych ubiegłego roku oszacowano na kwotę ponad 80 milionów złotych – Pomijając oczywiście zasiłki celowe dla rodzin i dla osób indywidualnych, te blisko 56 mln zł zapisane w promesach, mają zrekompensować większość tych strat. Przypomniał także, że w roku ubiegłym resort przekazał ponad 9 mln zł na zadania inwestycyjne związane również ze stratami w wyniku klęski żywiołowej.

W uroczystości wzięli udział komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski, wicewojewoda Józef Ramlau oraz posłowie Ewa Kozanecka, Joanna Borowiak, Tomasz LatosŁukasz Schreiber, a także senator Andrzej Mioduszewski.

W imieniu samorządowców głos zabrał starosta powiatu sępoleńskiego Jarosław Tadych, który dziękował za wsparcie i pomoc w usuwaniu szkód po nawałnicy, w szczególności za to, że nie pozostawiono samorządowców, a przede wszystkim mieszkańców poszkodowanych gmin i powiatów samych, w tak trudnej sytuacji.

W dalszej części wizyty wiceminister odwiedził Szkołę Podoficerską Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy, gdzie zainaugurował kampanię „Stop pożarom traw” oraz przekazał samochody jednostkom PSP z województwa.

Więcej:


(red.)

bydgoszcz.uw.gov.pl

55 703 500 złotych do podziału na dwa powiaty w tym również TUCHOLSKI

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook