4 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Nasze życie uzależnione jest od jakiegoś idiotycznego konkursu?!

3 min read

To już szczyt wszystkiego i pewnie jeszcze mamy za to dziękować!?

W swojej „niebotycznej dobroduszności, wielce czcigodne” Województwo Kujawsko – Pomorskie realizuje program polityki zdrowotnej pn. „Kujawsko-Pomorski Program Badań Przesiewowych w kierunku Tętniaka Aorty Brzusznej” w zakresie przeprowadzania badań przesiewowych (USG aorty brzusznej) w 2017 r., jakby robił komukolwiek jakąś łaskę.
Zakichanym obowiązkiem Państwa jest bezpłatne  dbanie o zdrowie swoich obywateli, a akurat tętniak aorty daje prawie pewność, że los pacjenta jest przypieczętowany.
Badania przesiewowe w tym kierunku powinny być równie dostępne, co RTG płuc. Niestety, o losie chorego będzie decydował konkurs?
W jego efekcie kilka placówek dokona badań w tym kierunku, oczywiście tucholska placówka w tym nie uczestniczy (wiadomo Tuchola jest w niełaskach marszałka). Najbardziej jednak mierzi fakt, że podobno z usług wybranych skorzystać mogą wszyscy chętni z terenu naszego nieszczęśliwego województwa. Jeżeli tak, to jakim cudem jest zawartość ostatniej rubryki tabeli, która zawiera liczbę wybrańców –  zaledwie prawie tysiąc. Skąd się oni wzięli i na podstawie jakich zasad kwalifikacji? I co najważniejsze, co na to pan Starosta Tucholski?  Znowu uszy po sobie i na baczność? Ludzie są najważniejsi i o ich zdrowie należy walczyć!
p. Realizator Miejsce wykonywania badań Kontakt w sprawie badań Liczba mieszkańców województwa objęta programem
1. Przychodnia Lekarska RODZINA
Jerzy Rajewski Sp.j. w Koronowie
Ul. Dworcowa 49
86-010 Koronowo
ul. Dworcowa 49 52 38-21-854 116
2. Specjalistyczny Szpital Miejski
im. M. Kopernika w Toruniu
ul. Batorego 17/19
87-100 Toruń
Pracownia USG (parter budynku głównego)
ul. Batorego 17/19
56 61-00-201 137
3. Regionalny Szpital Specjalistyczny
im. dra W. Biegańskiego
w Grudziądzu
ul. Dra Rydygiera 15/17
86-300 Grudziądz
Zakład Radiologii Ogólnej i Diagnostyki Obrazowej (I piętro blok B)
ul. Dr L. Rydygiera 15/17
56 641-46-09 236
4. Samodzielny Publiczny Zespół Przychodni Specjalistycznych
we Włocławku
Ul. Szpitalna 6a
87-800 Włocławek
Dział Diagnostyki Radiologicznej
ul. Wyszyńskiego 21a
54 41-65-365 335
5. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku
Ul. Wieniecka 49
87-800 Włocławek
Zakład Diagnostyki Obrazowej
ul. Wieniecka 49
56 412-92-29 135
RAZEM 959
Tętniak aorty brzusznej stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Jednak wczesne rozpoznanie i leczenie oraz właściwa opieka stanowią podstawę pomyślnego rokowania. Tętniakiem aorty brzusznej nazywamy poszerzenie aorty przekraczające jej średni wymiar poprzeczny o co najmniej 50%. Tętniak aorty brzusznej zlokalizowany jest między przeponą a odejściem tętnic biodrowych wspólnych, najczęściej poniżej odejścia tętnic nerkowych. Ze względu na etiologię tętniaki dzielimy na miażdżycowe, zwyrodnieniowe i pozapalne. Biorąc pod uwagę obraz kliniczny, wyróżniamy tętniaki bezobjawowe, objawowe oraz pęknięte. Natomiast budowa ściany pozwala dzielić tętniaki na prawdziwe i rzekome, a kształt na workowate i wrzecionowate.
Współcześnie uznawana jest teoria wieloprzyczynowej etiologii tętniaka aorty brzusznej. Powstanie tętniaka wiąże się z osłabieniem ścian naczyń, na które mają wpływ czynniki genetyczne, takie jak: zespół Marfana czy Ehlersa-Danlosa oraz predyspozycje rodzinne. Miażdżyca zwiększa ryzyko powstania tętniaków z powodu stopniowego uszkodzenia włókien kolagenowych oraz miejscowego wzrostu czynników prozapalnych. W konsekwencji tych procesów wraz z wiekiem dochodzi do stopniowego zmniejszania się syntezy elastyny, co ma wpływ na zmniejszenie wytrzymałości ścian naczyń. Na powstanie tętniaka wpływają również czynniki zewnętrzne, takie jak: palenie tytoniu – każdy kolejny rok palenia papierosów zwiększa ryzyko wystąpienia tętniaka o 4%, przewlekła obturacyjna choroba płuc, infekcja, nadciśnienie tętnicze, tępy uraz tętnic, wiek, płeć męska, zaburzenia gospodarki lipidowej.
Obraz kliniczny TAB nie jest jednolity i zależy od postaci tętniaka, jego lokalizacji oraz wielkości. W większości przypadków początek choroby przebiega bezobjawowo. Najczęściej chorzy skarżą się na tętnienie w jamie brzusznej oraz bóle brzucha, rzadziej w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, uczucie pełności po spożyciu posiłku.
Powiększający się TAB może powodować objawy uciskowe:
– dróg moczowych – prowadząc do wodonercza, krwio- i białkomoczu,
– układu żylnego (żyły głównej dolnej lub biodrowej) – powodując zakrzepicę żylną,
– na dwunastnicę – powodując wymioty i nudności,
– naczyń trzewnych.
_________________________
(red.)
Fot. Choroby żył, czytelnia medyczna.
Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook