12 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Im dalej od miasta, tym lepiej. Perseidy na tucholskim niebie.

2 min read

Ostatniej nocy tucholskie, zachmurzone niebo rozbłysło, jak podczas pokazów fajerwerków. Ktoś kompletnie niezorientowany miał wrażenie, że gdzieś w odległym miejscu trwa burza. Jednak daremne były próby wsłuchiwania się w dobiegający dźwięk grzmotów, takich nie było. A wszystko przez coroczne zjawisko, za które odpowiedzialne są resztki komety. O czym mowa? O Perseidach – „deszczu spadających gwiazd”.

Plik:PER 2009.png

Perseidy (PER) – jeden z najbardziej regularnych rojów meteorów, którego orbita przecina się każdego roku z ziemską w dniach 17 lipca24 sierpnia. Maksimum roju obserwuje się pomiędzy 12 a 14 sierpnia. Rój ten związany jest z kometą Swift-Tuttle. Podczas okresu występowania roju radiant przemieszcza się przez gwiazdozbioryKasjopeiPerseusza i Żyrafy (w maksimum aktywności znajduje się w pobliżu gwiazdy η Persei). Przeciętna aktywność tego roju w ostatnich latach wynosi około 100 ZHR*.

Są one obserwowane od około 2000 lat, zaś najwcześniejsze informacje o obserwacjach pochodzą z Dalekiego Wschodu. Czasem nazywane są „łzami świętego Wawrzyńca„, ponieważ 10 sierpnia jest dniem jego męczeńskiej śmierci.

Rój widoczny jest od około połowy lipca każdego roku, ze szczytem aktywności pomiędzy 9 – 14 sierpnia. Meteory widoczne są na całym niebie, ale z powodu parametrów orbity komety Swifta-Tuttle’a Perseidy są najlepiej widoczne na półkuli północnej. Tak jak inne roje meteorów są one najbardziej aktywne tuż przed świtem.

Im dalej od zurbanizowanych miejsc, głównie od latarnianych świateł, tym zjawisko jest lepiej widoczne, chociaż wczoraj skutki wchodzenia kosmicznych skał w atmosferę ziemską widoczne były praktycznie wszędzie. Dzisiaj ciąg dalszy, chociaż w zdecydowanie mniejszej skali.

Zachęcamy do częstszej obserwacji tego, co nad naszymi głowami, tam jest znacznie ciekawiej w porównaniu z tym, co widać z poziomu czubka nosa, zwłaszcza w Tucholi.

 

(mrf.)

 

*ZHR – Zenitalna liczba godzinna (ang. Zenithal Hourly Rate, ZHR) – liczba meteorów, jaką może zaobserwować pojedynczy obserwator podczas jednej godziny przy widoczności granicznej LM=6,5 mag i radiancie roju meteorów w zenicie.

 Wykorzystano informacje z witryn:

http://pl.wikipedia.org

TVN24

Roberta Leśniakiewicza.

Lens of Soul YT – Grzegorz Maziarski

 

 

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook