4 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Informacja „ściśle jawna”: Rok po nawałnicy – wizyta wojewody na poszkodowanych terenach

2 min read

SONY DSC

Rok po przejściu przez województwo kujawsko-pomorskie nawałnicy, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz udał się do dwóch najbardziej poszkodowanych przez żywioł powiatów – sępoleńskiego i tucholskiego.

Do powiatu sępoleńskiego trafiło 18 mln złotych ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na odbudowę zniszczonych domów, z czego najbardziej poszkodowana gmina Sośno otrzymała aż 12 mln złotych– podkreślał na sesji Rady Powiatu Sępoleńskiego przedstawiciel rządu w terenie. Całkowita wartość pomocy resortu spraw wewnętrznych i administracji dla województwa na odbudowę domów wynosi 56 mln złotych.

Mikołaj Bogdanowicz zwrócił szczególną uwagę na współpracę samorządów ze stroną rządową po nawałnicy.

Tutaj można powiedzieć, że państwo zdało egzamin. Chylę czoła samorządowcom i ich administracjom. Praca jaką wykonaliśmy na poziomie województwa i kraju była czymś szczególnym i myślę, że zbudowała pewne więzi. Ta współpraca pokazała, że można działać ponad podziałami– mówił.

Kolejną formą pomocy z budżetu państwa, o której mówił wojewoda, to przede wszystkim pomoc rolnikom. Gospodarze z Kujaw i Pomorza otrzymali prawie 89 mln zł wsparcia. To bardzo dużo– akcentował wojewoda Bogdanowicz.

W ramach pomocy z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, rolnicy z powiatu sępoleńskiego otrzymali prawie 22 mln złotych na odbudowę lasów, ale przede wszystkim na zniszczone uprawy i budynki gospodarcze.

Wizyta w powiatach sępoleńskim i tucholskim była również okazją dla wojewody do spotkania się z poszkodowanymi przez żywioł rodzinami.

Przedstawiciel rządu w terenie wizytował także trwające i już zakończone remonty zniszczonych w nawałnicy dróg lokalnych, dofinansowane ze środków MSWiA.

Decyzją ministra spraw wewnętrznych administracji do naszego województwa trafiło już 71 mln zł na odbudowę dróg. To jest dofinansowanie 80% kosztów całych inwestycji. Samorządy muszą dołożyć 20%. I to nie jest koniec odbudowy tych dróg– tłumaczył Mikołaj Bogdanowicz.

Jednym z ostatnich punktów wizyty wojewody było spotkanie z przedstawicielami samorządu i służbami w Starostwie Powiatowym w Tucholi oraz podsumowanie działań ponawałnicowych na tym terenie. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w pomoc dla rodzin, które ucierpiały. Mam nadzieję, że taka tragedia jak rok temu nigdy więcej się nie powtórzy– podsumował na zakończenie wizyty wojewoda.


bydgoszcz.uw.gov.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook