2 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

IX DNI GMINY GOSTYCYN W STYLU „PRL”

2 min read

W tym roku IX Dni Gminy Gostycyn odbędą się w dniach od 17 czerwca do 1 lipca. Przed nami wiele atrakcji. Finał święta gminy i wszystkich mieszkańców, odbędzie się pod hasłem  „Czar PRL”.

Każde dziecko tego okresu mile wspomina lody Calypso, saszetki witaminy Vibovit albo oranżadę w proszku.  W domu kręciło się kogel-mogel, czyli żółtka roztarte z cukrem, czasami z dodatkiem kakao. Z kulinarnych rozmaitości wszyscy znają zupę mleczną,  kotleta mielonego, wodę mineralną z saturatora  czy też produkowaną w domowych warunkach z tak zwanego syfonu. W garażach, u szczęśliwców można było spotkać takie motoryzacyjne perełki, jak ponadczasowego Fiata 126p, Poloneza Caro, czy popielatą Syrenę 102. W kuchni najczęściej przygrywało radio „Pionier”, a w salonie stał dwuprogramowy telewizor „Unitra”. W końcu, kto z nas nie pamięta takich przebojów jak „Chłopcy radarowcy” czy „Najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny”. Już w lipcu, doskonałą okazją będzie posłuchanie ich na żywo, gdyż gwiazdą tegorocznego finału będzie Andrzej Rosiewicz. Ponadto wystąpi także Kabaret „Kałamasz” z aktorami znanego serialu „Ranczo”.

 

Organizatorzy podzielili obchody, na kilka odrębnych części. Każda z nich jest propozycją, która zaspokoi gusta nawet najbardziej wymagających widzów.

 

ZLOT POJAZDÓW POŻARNICZNYCH I MILITARNYCH – 17 czerwca (sobota)

Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Gostycyn zapraszają wszystkich pasjonatów i miłośników wozów strażackich i militarnych. Na stadionie w Gostycynie odbędzie się wystawa. Eksponować można nie tylko pojazdy, ale także sprzęty, wyposażenie, stroje i inne akcesoria strażackie i militarne. Dla uczestników zlotu organizatorzy przygotowali konkursy z pucharami i dyplomami. Na zakończenie odbędzie się dyskoteka, na której zagra  DJ -Horse. Więcej informacji i kartę zgłoszeniową  można pobrać >>tutaj<<.

PALINOCKA – 24 czerwca (sobota)

Gminny Ośrodek Kultury w Gostycynie przygotował cykliczną imprezę związaną z obrzędem Świętojańskim, która  posiada wieloletnią tradycję, ściśle związaną  z prastarym, przedchrześcijańskim obrzędem kultowym, zachowanym jeszcze do niedawna na ziemiach polskich w postaci tradycyjnego święta ludowego.   W programie pokazy rycerskie, występy grup artystycznych działających przy GOK Gostycyn,  występ grupy ogniowej O-PAL z Olkusza w pokazie OMNIS, Obrzęd Świętojański – spektakl pt. „Misterium Nocy Świętojańskiej” w wykonaniu grup artystycznych z GOK-u w Gostycynie,  konkurs na najpiękniejszy wianek i szukanie kwiatu paproci, warsztat garncarza, papieru czerpanego, kram zielarski, kowala i łyżkarza, wicie wianków z kramem zielarskim, przędzenie wełny, pokazy florystyczne, Komnata Świętojańska, stoisko Polska Wieś, parowanie kartofli, mikstury tajemne, jadło świętojańskie, biesiada świętojańska z DJ-em Romanem. Już dzisiaj zapraszamy wszystkich twórców ludowych (rękodzieło artystyczne: rzeźba, malarstwo, haft, wiklina itp.) z powiatu tucholskiego do udziału w „Targach świętojańskich”.  Zapewniamy wyposażenie stoiska w: namiot, stoliki, krzesełka. Zgłoszenia przyjmowane są do 19 czerwca 2017r. pod nr tel. 52 33 461 53 lub 513 141 122. Wszelkich dodatkowych informacji udziela pani Barbara Piasecka

 

FINAŁ– 1 lipca (sobota)

 

KONKURS „CZAR PRL”

Organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców do wspólnej zabawy. Urząd Gminy przygotował konkurs pod nazwą „Czar PRL-u”, w którym uczestnicy zaprezentują stoiska w postaci wystawy pamiątek, rzeczy użytkowych takich jak sprzęty AGD, RTV, meble, bibeloty, oraz przedmioty codziennego użytku. Zadaniem konkursu będzie również przygotowanie typowej potrawy z PRL-u w dowolnej postaci, czy to dania głównego, przekąski, sałatki, ciasta czy też napojów. Wszystkie prezentacje mogą mieć charakter stoisk typu: PEWEX, Bar Mleczny, Dom Towarowy, Kiosk RUCH, SUPER SAM. Dodatkowe punkty będzie można otrzymać za prezentację „Mody z PRL-u”. Organizatorzy przygotowali puchary oraz nagrody pieniężne. Regulamin i kartę zgłoszeniową można pobrać >>tutaj<<.

 

WYSTAWA PAMIĄTEK Z PRL-u – 24 czerwca do 1 lipca (hala CSR w Gostycynie)

Organizatorzy mają zamiar również przygotować  „PRL – owskie Muzeum”.

W związku z tym zachęcamy i prosimy wszystkich mieszkańców naszej gminy, czy też powiatu o udostępnienie posiadanych urządzeń, sprzętów AGD, pamiątek, czy też części garderoby oraz innych sprzętów z tamtego okresu. Zebrane eksponaty posłużą do przygotowania wystawy, która czynna  będzie już na tydzień przed finałem tj. od 24 czerwca do 1 lipca na hali sportowej w Gostycynie, oraz przez cały okres wakacyjny w Gminnym Ośrodku Kultury w Gostycynie. Rzeczy te zostaną przez nas oczyszczone, skatalogowane i opisane Mamy nadzieję, że wspólnymi siłami stworzymy wspaniały zbiór przedmiotów z PRL-u! Na eksponaty czekamy do 1 czerwca. Więcej informacji pod numerem telefonu: 523346153.

 

KONKURS FOTOGRAFICZNY

Urząd Gminy w Gostycynie, z okazji zbliżającego się święta gminy, ogłosił także drugi konkurs, tym razem fotograficzny pn. „CZTERY PORY ROKU W GMINIE GOSTYCYN”, którego celem ma być odkrywanie ciekawych miejsc, zabytków kultury, przyrody gminy, inicjatyw mieszkańców czy zdarzeń, życie społeczno – kulturalne mieszkańców gminy. Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich osób fotografujących zamieszkujących gminę Gostycyn, a także Powiat Tucholski. Dla zwycięzców organizatorzy przygotowali nagrody pieniężne. Regulamin i kartę zgłoszeniową można pobrać >>tutaj<<.

 

DODATKOWE IMPREZY TOWARZYSZĄCE

 

OBSERWCAJE W ASTROBAZIE

1 lipca (w godz. 20.30 – 23.30)- koordynatorzy Astrobazy zapraszają na obserwacje Księżyca, Jowisza, mgławic, galaktyk i gromad gwiazd. Do dyspozycji obserwatorów będą teleskopy typu Schmitd-Newton oraz Newton. Dla właścicieli lustrzanek cyfrowych marki NIKON możliwość podłączenia aparatu do teleskopu i wykonania własnych zdjęć obiektów na niebie!

 

ROZGRYWKI SPORTOWE

17 czerwiec-Turniej Piłki Siatkowej Plażowej (pary mieszane)

26 czerwiec-Turniej Piłki Nożnej Drużyn Niezrzeszonych (6-piłkarskie)

Zgłoszenia drużyn pod numerami tel. 531-996-020 lub 696-456-415

 


(red.)

gostycyn.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook