27 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Izraelscy naukowcy: „W ciągu kilku tygodni będziemy mieli szczepionkę na koronawirusa”

3 min read

Po opracowaniu szczepionki ukończenie procesu regulacyjnego zajmie co najmniej 90 dni, a potencjalnie więcej czasu na wejście na rynek.

Według ministra nauki i techniki Ofira Akunisa, izraelscy naukowcy są gotowi opracować pierwszą szczepionkę przeciwko nowemu koronawirusowi. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, szczepionka może być gotowa w ciągu kilku tygodni i dostępna w ciągu 90 dni, zgodnie z informacją.

– Gratulacje dla MIGAL [Galilejski Instytut Badawczy] z powodu tego ekscytującego przełomu – powiedział Akunis.Jestem przekonany, że nastąpi szybki postęp, który pozwoli nam zapewnić potrzebną reakcję na poważne globalne zagrożenie COVID-19 – powiedział Akunis, odnosząc się do choroby wywołanej przez nowy koronawirus.

W ciągu ostatnich czterech lat ekipa naukowców z MIGAL opracowała szczepionkę przeciwko wirusowi bronchitu – IBV, który powoduje infekcje bronchitowe drobiu. Skuteczność szczepionki została udowodniona w badaniach przedklinicznych przeprowadzonych w Instytucie Weterynarii.

– Naszą podstawową koncepcją było opracowanie technologii, a nie szczepionki przeciwko tego rodzaju lub tego rodzaju wirusom – powiedział dr Chen Katz, lider grupy biotechnologicznej MIGAL.

– Ramy naukowe dla szczepionki oparte są na nowym wektorze ekspresyjnym białka, który tworzy i wydziela chimeryczne rozpuszczalne białko, które dostarcza antygen wirusowy do tkanek błony śluzowej poprzez samoczynną endocytozę, powodując, że organizm wytwarza przeciwciała przeciwko wirusowi.

Endocytoza jest procesem komórkowym, w którym substancje są wprowadzane do komórki przez otoczenie materiału błoną komórkową, tworząc pęcherzyk zawierający połknięty materiał.

Katz powiedział, że w badaniach przedklinicznych zespół wykazał, że szczepienie doustne indukuje wysoki poziom swoistych przeciwciał anty-IBV.

– Nazwijmy to czystym szczęściem – powiedział.

– Zdecydowaliśmy się wybrać koronawirusa jako model naszego systemu jako dowód koncepcji naszej technologii. Ale po tym, jak naukowcy zsekwencjonowali DNA nowego koronawirusa powodującego obecną epidemię na całym świecie, badacze MIGAL zbadali go i stwierdzili, że koronawirus drobiu ma wysokie podobieństwo genetyczne do ludzkiego i wykorzystuje ten sam mechanizm infekcji, co zwiększa prawdopodobieństwo uzyskania skutecznej ludzkiej szczepionki w bardzo krótkim czasie – powiedział dr Katz.

– Wszystko, co musimy zrobić, to dostosować system do nowej sekwencji – powiedział on. – Jesteśmy w trakcie tego procesu i mam nadzieję, że za kilka tygodni będziemy mieli szczepionkę w naszych rękach. Tak, za kilka tygodni, jeśli wszystko zadziała, mielibyśmy szczepionkę, aby zapobiec koronawirusowi.

Dr Katz powiedział, że MIGAL byłby odpowiedzialny za opracowanie nowej szczepionki, ale musiałby przejść proces regulacyjny, w tym badania kliniczne i produkcję na dużą skalę.

Minister Akunis powiedział, że poinstruował dyrektora generalnego swojego ministerstwa, aby przyspieszył wszystkie procesy zatwierdzania w celu jak najszybszego wprowadzenia szczepionki ludzkiej na rynek.

– Biorąc pod uwagę pilną globalną potrzebę szczepionki przeciwko ludzkiemu koronawirusowi, robimy wszystko, co w naszej mocy, aby przyspieszyć jej rozwój – powiedział dyrektor generalny MIGAL dr David Zigdon. Powiedział, że szczepionka może uzyskać zatwierdzenie bezpieczeństwa w ciągu 90 dni.

– Będzie to szczepionka doustna, dzięki czemu będzie ona szczególnie dostępna dla ogółu społeczeństwa – powiedział Zigdon.

– Obecnie prowadzimy intensywne rozmowy z potencjalnymi partnerami, które mogą pomóc przyspieszyć fazę prób u ludzi i przyspieszyć zakończenie prac nad opracowywaniem produktu końcowego i działaniami regulacyjnymi – powiedział on.


Źródło: „Jerusalem Post” – https://www.jpost.com/HEALTH-SCIENCE/Israeli-scientists-In-three-weeks-we-will-have-coronavirus-vaccine-619101

Przekład z angielskiego – ©R.K.F. Leśniakiewicz

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook