28 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

„Jak to Szwed pod Bydgoszczą wojował” – wielkie widowisko batalistyczne już wkrótce!

4 min read

Szwedzi pod Bydgoszczą? Czy to zdarzenie miało kiedykolwiek miejsce? Większość z nas nie ma o tym najmniejszego pojęcia, że ważne dla Polski zdarzenia, działy się tuż obok w… opłotkach. Nadarza się wyjątkowa okazja, aby przekonać się o tym na własne oczy, a to nie często się zdarza.

Garść faktów

Po raz pierwszy Szwedzi zdobyli Bydgoszcz w sierpniu 1655 r., atakując od strony wzgórz południowych. Najeźdźcy spustoszyli miasto i nałożyli kontrybucję. 20 września 1655 r. do miasta dotarł gen. Henryk Horn – wsławiony sukcesami wojennymi z okresu wojny trzydziestoletniej w Niemczech. Zdecydował on o założeniu w Bydgoszczy szwedzkiego obozu wojskowego. Z tym wiąże się nazwa Szwederowo dzielnicy położonej ponad Starym Miastem. Szwedzi wywozili zbiory biblioteczne, plądrowali świątynie, konfiskowali towary handlowe. Tymczasem jesienią 1655 r. wybuchło powstanie przeciw Szwedom, które na Kujawy i do Wielkopolski dotarło wiosną 1656 r.

22 kwietnia 1656 r. wybuchło w Bydgoszczy, w uzgodnieniu ze Stefanem Czarnieckim zbrojne powstanie antyszwedzkie. Mieszczanie otoczyli zamek, otworzyli bramy i wpuścili wojsko polskie. Jednak na wiadomość o zdobyciu Bydgoszczy, ku miastu pociągnęła armia szwedzka pod wodzą brata króla Szwecji Jana Adolfa. 26 maja 1656 r. szwedzki generał Wrangel opanował miasto. Nieliczna polska załoga poddała się. Odtąd, aż do połowy października trwała ponownie okupacja szwedzka.

31 maja 1656 r. wkroczył do Bydgoszczy król Szwecji Karol X Gustaw, który po odbytej naradzie wojennej zaskoczył wojska Czarnieckiego, rozbijając je pod Kcynią. Kolejna bitwa o Bydgoszcz rozegrała się w październiku 1656 r. Tym razem walki były jeszcze bardziej zacięte. Zupełnemu zniszczeniu uległ zamek, wysadzony w powietrze ładunkami wybuchowymi. Szwedzi byli zmuszeni opuścić miasto, ale już w czerwcu 1657 r. wkroczyli tu ponownie. Tym razem król szwedzki Karol Gustaw wraz z bratem Janem Adolfem gromadził wojska na wyprawę wojenną przeciwko Danii. Z tego czasu pochodzi słynny sztych Erika Dahlberga, na którym nadworny artysta przedstawił panoramę Bydgoszczy ze wzgórz Szwederowa.

Ostatni atak szwedzki przeżyła Bydgoszcz 16 maja 1658 roku. Podczas gdy większość mieszkańców bawiła się na hucznym weselu, do miasta wkroczyła z zaskoczenia załoga szwedzka z Torunia i złupiła je.

***

Od 14 -16 sierpnia 2015 roku w Zespole Pałacowo- Parkowym w Ostromecku odbędzie się już IV edycja imprezy rekonstrukcyjnej pod hasłem „Jak to Szwed pod Bydgoszczą wojował”. Jest to rekonstrukcja potyczek z czasów najazdu Szwecji na Rzeczpospolitą (1655–1660).

Dwie inscenizacje bitew, którym będą towarzyszyły przepiękne stroje epokowe, wystrzały z armat i broni palnej oraz wspólne zabawy i tańce to nie wszystko, co będzie można zobaczyć podczas drugiego weekendu sierpnia.

Miejsce działań rekonstrukcyjnych to Zespół Parkowo Pałacowy w Ostromecku. Rekonstrukcja tradycyjnie ma obejmować dwa epizody historyczne z czasów potopu. Pierwszy to rekonstrukcja zdobycia i zajęcia Pałacu Dorpowskich w Ostromecku. Drugi natomiast tyczy się potyczki, która miała miejsce między wojskami Czarnieckiego, a Szwedami, którzy bronili się w widłach Wisły i Brdy, wodą i okopami od wojsk polskich oddzieleni i w ciężkiej bitwie zostali tam zdławieni.

PROGRAM IMPREZY

Piątek 14.08.2015

16.00 – przyjazd zakwaterowanie grup i gości

Sobota 15.08.2015

11.00 – oficjalne otwarcie, przemarsz wojsk przedstawienie grup i sponsorów
12.00 – 16.00 – turniej bojowy szabli/ łuku/kulinarny, pokazy konne husarzy i musztry piechoty szwedzkiej
14.00 – przerwa obiadowa
17.00 – inscenizacja zajęcia Ostromecka – Pałacu Dorpowskich.
19.00 – koncert zespołów folkowych, pokaz tańca bellydance i fireshow

Niedziela 16.08.2015

11.30 – Msza Święta w rycie trydenckim w par. p.w. Św. Mikołaja Biskupa i Męczennika i Jana Chrzciciela w Ostromecku
12.30 – wymarsz wojsk na pole bitwy
13.00 – bitwa polsko- szwedzka
14.30 – wręczenie nagród z turniejów łuku i szabli

Na terenie zespołu pałacowego w sobotę działać będą kramy z regionalnymi produktami oraz będzie można zobaczyć pokazy zawodów dawnych, obóz oraz samemu spróbować między innymi fechtunku i strzelania z łuku. Dla najmłodszych przewidziane są gry i zabawy. Sobotni program artystyczny w tym roku przedstawia się równie ciekawie. Podczas koncertów będzie gościć m.in. znakomita harfiarka Barbara Karlik oraz odbędzie się malowniczy pokaz fireshow w wykonaniu jednej z najlepszych grup tego typu w Polsce o nazwie Souls of flame z Poznania. Oprócz tego na przybyłych czekać będą koncerty innych grup formacji folkowych.
Można też zdradzić tajemnicę iż na tegorocznej imprezie „ Jak Szwed pod Bydgoszczą wojował” odbędzie się premiera limitowanej edycji miodu, który zostanie „wypuszczony” specjalnie na tę okazję.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Sarmackie Dziedzictwo wraz z Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, Pałacem Ostromecko i III LO W Bydgoszczy.

POLECAMY!!!

W IMIENIU ORGANIZATORÓW SERDECZNIE ZAPRASZAMY !

____________________

(red.)

Materiały nadesłane.

Wikipedia

Fot. wprowadzająca Widok Bydgoszczy w lipcu 1657 r. wg ryciny Erika Dahlberga

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook