23 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Jak walczyć ze słynnym barszczem? (Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden))

2 min read

Ta roślina, to wyjątkowe świństwo, które celowo rozpowszechniano nie tylko w Polsce. Roślinę można uznać za dziedzictwo, które otrzymaliśmy w schedzie po byłym ZSRR i to na własne życzenie. Pierwotnie miał stanowić karmę dla zwierząt, nie wyszło, stała się śmiertelnie niebezpiecznym chwastem, który również w naszym regionie zbiera obfite żniwo.

W naturze roślina pierwotnie występowała w Zachodniej Azji (Kaukaz), krajach nadbałtyckich oraz środkowoeuropejskich. Jej środowisko naturalne to środkowe i górne pasmo wysokościowe w Zachodniej Zakaukazji, Wschodniej Zakaukazji i Dagestanie. Barszcz Sosnowskiego jest rośliną dwuletnia lub byliną. Wzniesiona łodyga ma wysokość od 2,5 – 3,5 m. Liście pierzastodzielne do 200 cm długości. Kwiatostan, to baldach złożony z baldaszków zawierających białe kwiaty. Owoc – rozłupka, tworzona przez dwie niełupki.

Ma działanie toksyczne i alergizujące. Włoski na łodygach i liściach wydzielają parzącą substancję, która zawiera furanokumaryny. Znalezione obrazy dla zapytania BARSZCZU SOSNOWSKIEGOTe szkodliwe właściwości ujawniają się w wysokich temperaturach i przy dużej wilgotności powietrza. U zwierząt powoduje podrażnienie przewodu pokarmowego, biegunkę, nudności, krwotoki wewnętrzne. U ludzi – zapalenie skóry (fotodermatozę), powstawanie pęcherzy, zapalenie spojówek. Uczulenie skóry podobne jest do oparzenia, w wyniku którego powstają trudno gojące się rany.

W związku z licznymi zgłoszeniami faktu występowania na terenie Województwa Kujawsko-Pomorskiego, miejsc w których rośnie tzw. „barszcz Sosnowskiego” oraz przypadków poparzenia toksycznymi substancjami zawartymi w tej roślinie informujemy, że Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska sporządziła dokument pn. „Wytyczne dotyczące zwalczania barszczu Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) i barszczu Mantegazziego (heracleum mantegazzianum) na terenie Polski”.

Opracowanie to stanowi narzędzie pomocnicze wspierające działania na szczeblu lokalnym, regionalnym i krajowym w celu skutecznego zwalczania istniejących miejsc występowania tych szkodliwych roślin oraz zapobiegnięciu rozprzestrzeniania się tych gatunków na nowe tereny. Przedmiotowe opracowanie znajduje się TUTAJ.

_____________________

(red.)

tucholski.pl

fot.Wikipedia

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook