16 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Jest taki dzień, bardzo ważny w życiu mieszkańców Tucholi.

2 min read

543391_428377960606884_1427812470_nPierwszy dzień września budzi wspomnienia, bardzo przykre, powoli przemijają osoby w pamięci których tamte dni ciągle są żywe. Pomimo tego, że od ostatniej wojny minęło wiele lat, obraz znany z opowieści i publikacji jest ciągle żywy w pamięci kolejnych pokoleń. W naszym mieście jest wiele symboli, dbamy o nie jak nikt. Obiekty, które w innych częściach świata budzą kontrowersje w Tucholi są w pełnym poszanowaniu. Historia Polski to wielkie pasmo cierpień, poczesne w niej miejsce ma również Tuchola.

Miejscem, które urosło do miana symbolu jest pomnik w Rudzkim Moście, to właśnie tam każdego roku spotykamy się, oddając hołd zabitym z rąk okupanta. Sama pamięć o tamtych dniach budzi emocje, pomimo upływu lat.

Nie chcemy wspominać o szczegółach, rozdrapując stare rany, większość zna je doskonale i nic tego nie zmieni, jednak wielu młodych ludzi zwyczajnie nie wie, jak wyglądały tamte dni, pod okupacją, tuż przed i po niej. Można o tym pisać bez końca, jednak nic nie zastąpi zatrzymanych kadrów z przeszłości, a Tuchola i jej okolice od zawsze budziły zachwyt historyków.

Zapraszamy do wyprawy w przeszłość z pomoca pożółkłych kadrów, które utrwaliło wielu fotografów, ich nazwisk do końca nie znamy, możemy tylko wyrazić wdzięczność tym wszystkim, którzy ze swoich domowych archiwów wyciągnęli niezwykłe fotografie…

(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook