19 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Jeżeli nie zabił cię jeszcze wirus, test masz za darmo, ale nie bezwarunkowo

4 min read

Zdecydowanie, minister zdrowia powinien wylądować w więzieniu za pracę, którą wykonał jak zwyczajny amator. Brak testów przepięknie przełożył się na zadziwiająco niskie wyniki zachorowalności Polek i Polaków. Rewelacyjne wyniki statystyczne powędrowały w świat, ale niektóre państwa w te bujdy nie uwierzyły i nie mają zamiaru otwierać swoich granic przed Polakami.

Misterny scenariusz sypnął się w chwili, gdy zaraził się Śląsk i to dokładnie wtedy, gdy górnicy mieli zamiar odwiedzić Warszawę, ale to oczywiście tylko plotka, która krąży po mieście, ale na wszelki wypadek może się ona przydać w chwili, gdy w sondażach zacznie prowadzić kontrkandydat. Wirus pomoże kolejny raz, bo zawsze można ogłosić jednodniowy stan wyjątkowy i kolejne 3 miesiące mogą stać się wyborczymi. Ot, taka tajna broń ostateczna.

Ile to kosztował test na koronawirusa? Oczywiście zapobiegliwy obywatel chce mieć pewność, że nic mu nie dolega,, więc 5 stów, choć jeden z kandydatów na prezydenta pokazał w trakcie telewizyjnej debaty prezydenckiej nr 2, która wcale nią nie była, że koszt testu to zaledwie 30 złotych.

Rząd wie swoje i wcale się z tym  nie ukrywa, że mamy takie opiekuńcze państwo, że właśnie uchyla nam nieba, jak w czasach komuny, ba, mało tego, o efektach tej opieki dowiesz się naiwniaku z Internetu, no chyba, że ktoś ukradnie twoje dane, które wypłyną gdzieś w świecie, czyli np. podczas zbierania podpisów na listach poparcia na poszczególnych polityków, oczywiście tych uczciwych inaczej.

Jesteś na kwarantannie i chcesz wiedzieć, czy jesteś zakażony koronawirusem?  10- tego lub 11 -stego dnia możesz zrobić test w mobilnym punkcie pobrań.

Badanie możesz wykonać w 10 lub 11 dniu kwarantanny pod warunkiem, że masz własny samochód, którym pojedziesz na miejsce pobrań bez kontaktu z innymi osobami. Sprawdź poniżej, gdzie możesz zrobić test.

W 8. dniu kwarantanny otrzymasz SMS-a lub powiadomienie w aplikacji TakeTask informujące, że możesz opuścić miejsce kwarantanny celem wykonania testu. Policja, która kontroluje Twoją obecność w domu podczas kwarantanny, będzie powiadomiona o tym fakcie.

Osoby, które w dniu wejścia w życie nowych zasad, czyli 17. czerwca, są w 9., 10. lub 11. dniu kwarantanny, również otrzymają SMS-a informującego o możliwości wykonania bezpłatnego testu na obecność koronawirusa. Takie osoby wykonają go w punkcie „drive thru” w 12. dobie kwarantanny.

Na miejsce pobrań nie wolno jechać rowerem, motocyklem, komunikacją miejską ani pieszo.

Po drodze do mobilnego punktu pobrań nie wysiadaj nigdzie z samochodu ani nie załatwiaj żadnych spraw.

Jeśli osoba z Tobą odbywająca kwarantannę również ma zrobić test tego samego dnia, możecie pojechać jednym samochodem.

Jeśli nie masz możliwości bezpiecznego dotarcia na do punktu pobrań, skontaktuj się z sanepidem, który w uzasadnionych przypadkach ma możliwość umówić Cię na pobranie wymazu w miejscu odbywania kwarantanny.

Jak zrobić badanie

Na badanie:

  • zabierz dokument ze zdjęciem i swoim nr PESEL
  • udaj się własnym autem bezpośrednio do najbliższego mobilnego punktu pobrań, bez załatwiania czegokolwiek po drodze
  • podczas wyjścia  przestrzegaj zasad higieny i społecznego dystansu, idąc do auta, załóż maseczkę, kichaj  we własny zgięty łokieć, zachowaj odległość 2 m od innych osób.

Test jest bezpłatny, ale możesz go wykonać wyłącznie 10. lub 11. dnia kwarantanny. Jeśli się zgłosisz w innym dniu, nie wykonasz testu. Nawet płatnie. 

Na miejscu nie wysiadaj z auta. Wymaz z nosogardzieli zostanie pobrany przez otwarte okno samochodu.

Po wykonaniu badania wynik zobaczysz na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, będziesz o nim również poinformowany przez laboratorium.

Co oznacza wynik testu

Jeśli są już wyniki Twojego testu na obecność koronawirusa, to po zalogowaniu się na Internetowym Koncie Pacjenta zobaczysz jeden z czterech komunikatów:

  • negatywny – wynik ujemny testu (nie wykryto SARS-CoV-2). To oznacza, że nie masz koronawirusa, zachowaj jednak dotychczasowe środki ostrożności i higieny.

W przypadku negatywnego wyniku stacja sanitarno-epidemiologiczna powinna zwolnić Cię z kwarantanny.

  • niediagnostyczny – to oznacza, że próbka jest niezdatna do badania, należy pobrać kolejną próbkę od pacjenta i jak najszybciej przekazać do badania.
  • nierozstrzygający – to znaczy, że wynik jest na granicy analitycznej czułości testu, wymaga zbadania kolejnej próbki pobranej od pacjenta po 24–48h.
  • pozytywny – wynik dodatni testu (wykryto SARS-CoV-2). Potwierdzono obecność koronawirusa, Ty i osoby, które miały z Tobą bliski kontakt, powinny zastosować się do zasad kwarantanny.

W przypadku dodatniego wyniku, skontaktuj się ze stacją sanitarno-epidemiologiczną i postępuj zgodnie z otrzymanymi zaleceniami albo zgłoś się do lekarza w szpitalu jednoimiennym lub na oddziale zakaźnym.

Jeśli Twój wynik jest niediagnostyczny lub nierozstrzygający, zostaniesz zaproszony na kolejny pobór próbki w punkcie mobilnym.


(mrf.)

Źródło: gov.pl

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook