15 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Każda mama jest jak bogini

3 min read

Dzień Matki to najcieplejsze ze świąt w całym roku. Matka maleńkiego dziecka wzbudza podobne wzruszenie, jak matka staruszka, której dzieci już dorosły. Od dziecka uczymy się szacunku do naszych matek, a miłość, która nas z nimi łączy, to jeden z najpiękniejszych prezentów, jakimi obdarzyła nas natura.

Dzień Matki jest obchodzony w 40 krajach na świecie, zazwyczaj w drugą niedzielę maja. Tylko Polska obchodzi je zawsze 26 maja. Magię tego miesiąca można dostrzec na całym świecie. Z czego to wynika?
Tradycja dziękowania matkom jest bardzo długa i wywodzi się, jak zresztą większość zwyczajów i obrzędów, jeszcze ze starożytności.

W starożytności symbolem matki była dla Greków Matka Natura – bogini Reia, uznawana za pramatkę (była córką Kronosa i uznawano ją za matkę Wszechświata i wszystkich Bóstw). Rzymianie obchodzili natomiast aż trzydniowe święto, od 15 do 18 maja, poświęcone bogini Kybele, uznawanej w tej kulturze za matkę wszechświata, a przede wszystkim matkę bogów.

Obecnie obchodzony Dzień Matki jest również ściśle związany z historią „matczynej niedzieli”, obchodzonej od XVII wieku w Anglii i Szkocji. W każdą czwartą niedzielę Wielkiego Postu, młodzi ludzie będący na służbie puszczani byli do swoich domów, by spędzić ten dzień ze swoimi matkami. Zwyczaj ten przetrwał do ok. XIX wieku. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej.

Kult Matki-Polki w XIX i XX wieku, wynikał ze specjalnej roli polskich kobiet w utrzymaniu polskości i rodziny. Ciągłe powstania, spiski i aresztowania mężczyzn, naznaczyły polskie matki specjalnym zadaniem – utrzymaniem domu i patriotycznym wychowaniem dzieci. Polskie matki nie narzekały na swój los i nie uznawały konieczności poświęcenia się rodzinie (dzieciom), jako ciężaru.

Jednak w Polsce Dzień Matki, jako dzień świąteczny pojawił się bardzo późno. Jeśli Matczyna Niedziela w Anglii i Szkocji pojawiła się w roku 1600, to data 26 maja 1923 roku (lub 1924) wydaje się bardzo późnym terminem zaistnienia tego święta. Trzeba jednak pamiętać, że mimo braku oficjalnej daty obchodów, matka była w Polsce zawsze otoczona wielkim szacunkiem, a starsze kobiety szanowano nie tylko za fakt bycia matką, ale również za życiową mądrość.

Co najważniejsze – Dzień Matki to święto, w którym po raz kolejny w naszym życiu możemy sobie uświadomić, że osobą, której zawdzięczamy w życiu najwięcej jest naszą matka. Powinniśmy okazać naszym rodzicielkom wyrazy miłości i szacunku w jakiś szczególny sposób, np. obsypując naszą mamę kwiatami, upominkami lub buziakami, które przecież nic nie kosztują.

To właśnie w tym Dniu, mamy możliwość zatrzymania się na chwilę i poświęcenia czasu własnej matce. Częstokroć dzieje się tak, że po wyfrunięciu dzieci z gniazda rodzinnego, bardzo dużo matek spędza czas w samotności, czekając na odwiedziny, czy telefon od zapracowanych dzieci. Pamiętajmy, więc, że nawet drobny gest w ich stronę, szczególnie w dniu matczynego święta, może osłodzić trudy samotnej starości.

Dzień Matki, to dobra okazja na uczczenie matki, na spędzenie tego dnia właśnie z nią, – jeśli z jakiś ważnych powodów jesteśmy daleko od mamy, to warto na ten dzień pozostawić swoje obowiązki, wziąć urlop i spędzić go właśnie z mamą.

Agnieszka Krizel

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook