13 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Kiedy Tuchola traci bibliotekę, Świecie ją otwiera?

2 min read

SONY DSC

Tuchola utraciła kolejną placówkę, Biblioteka Pedagogiczna odeszła do przeszłości, na szczęście część księgozbiorów przejął powiat. Zamknięto kolejny etap degradacji naszego miasteczka, tym razem z woli i polecenia Pana Marszałka, który podobno traktuje równo wszystkie podlegające mu miejscowości. Smutne to i nieprawdziwe.

Tymczasem nieodległe Świecie przeżywa prawdziwy renesans, możemy tylko pozazdrościć i śledzić kolejne sukcesy tego miasta.

W Świeciu została we wtorek (24 stycznia) otwarta nowa Powiatowa Biblioteka Publiczna. Placówka powstała w oparciu o księgozbiór i kadry dawnej świeckiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bydgoszczy. Podczas uroczystego spotkania inauguracyjnego samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

Likwidacja terenowych filii była elementem niezbędnej restrukturyzacji wojewódzkich bibliotek pedagogicznych. Oddziały straciły racje bytu w rzeczywistości szerokopasmowego internetu, katalogów online, elektronicznych wypożyczalni i cyfrowych zasobów bibliotecznych. W żadnym przypadku nie oznaczało to jednak likwidacji księgozbiorów. Samorządy lokalne, przede wszystkim powiaty, otrzymały ofertę ich przejęcia na potrzeby nowo powoływanych placówek.

 

– Powołanie Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świeciu jest przykładem modelowej współpracy w tym zakresie między samorządem województwa a  świeckim starostwem powiatowym, które zdecydowało się włączyć przekazane zbiory do księgozbioru nowo powołanej jednostki bibliotecznej. Daje to nadzieję, że będą one nie tylko utrzymane, ale i rozwijane na miarę potrzeb lokalnej społeczności – podkreśla wicemarszałek Ostrowski.

 

Placówka, która otrzymała status powiatowej instytucji kultury, planuje uzupełnienie księgozbioru o kanon literatury powszechnej oraz literackie nowości wydawnicze, będzie też organizować wystawy i spotkania autorskie oraz wydarzenia popularyzatorskie adresowane do młodzieży. Obecnie posiada blisko 30 tysięcy woluminów, przede wszystkim książek naukowych z dziedziny nauk o wychowaniu oraz pozycji metodycznych, adresowanych do obecnych i przyszłych nauczycieli. Służy też czytelnikom bezpłatnym dostępem do internetu. Funkcjonuje w lokalu, który wcześniej zajmowała biblioteka pedagogiczna (ul. Sądowa 5). Wraz z personelem pomocniczym zatrudnia pięć osób.

______________________

kujawsko-pomorskie.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook