15 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Kierowcom w tym miejscu cierpnie skóra!

3 min read

 To bez wątpienia jedno z najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań w naszym powiecie. Okryło się wyjątkową niesławą, wypadki śmiertelne, to tragiczne żniwo i cena, za brak obwodnicy w Tucholi. O ile w sprawie obwodnicy, której nie ma i nie będzie, wszyscy włodarze mają czyste sumienia, tak my postanowiliśmy wykorzystać nasze obserwacje i ustawić nasz wóz redakcyjny dokładnie w miejscu, które zwykle zajmuje patrol policji. Zamiast radaru mamy kamerę, zamiast broni mamy CB – radio.

Ustawiamy kanał drogowy – 19 i pilnie przysłuchujemy się rozmowom kierowców wielkich ciężarówek. O dziwo, nie słyszymy przekleństw. Bez wątpienia, są zaskoczeni widokiem kamery, reagują zdjęciem stopy z pedału gazu. Dobiega nas strzęp rozmowy, kierowca jest około dziesięciu kilometrów od nas. Pogrążony w rozmowie z kolegą kategorycznie stwierdza: „…Boże, jak ja nie znoszę organizacji ruchu w tym mieście!”. Włączamy się do rozmowy z pytanie:, „Dlaczego? Tak właściwie pytanie jest czysto retoryczne, ponieważ i tak wiemy, jaka będzie odpowiedź. Zgodnie z przewidywaniami padają hasła: przejazd kolejowy na Bydgoskiej, „głupie i ciasne rondo”, rozbita Cegielniana, na wpół oszaleli przechodnie truchtający przez jezdnie do „Biedronki”, durne skrzyżowanie Nowodworskiego z Warszawską. Oczywiście dochodzi kwestia patroli policyjnych w miejscu, w którym właśnie stoimy i obok szkoły nr.3.

 

Włączył się jakiś lokalny patriota i puścił w eter soczystą „wiązankę kwiatów polskich” w stronę „tirowca”, później było już normalnie…, wyłączyliśmy radio.

 

Skrzyżowanie ulic Czarna Droga z Bydgoską

 

Przyglądamy się oznakowaniu, wydaje się być prawidłowe, jednak budzi jakiś nieopisany strach i niezdecydowanie, zwłaszcza u kobiet. Nie potrafią zastosować się do nakazów, liczą na łut szczęścia – tym udaje się. Czarna Droga, to obraz nędzy i rozpaczy, zniszczona nawierzchnia, koleiny, źle pozatykane asfaltem wyrwy, rozsypany piach, jest w tym miejscu niebezpiecznie. Gwałtowne hamowanie, zwłaszcza ciężarówki przedłuży się w nieskończoność. Mamy tutaj ograniczenie prędkości do 50 km/h, wielu kierowców nie respektuje nakazu. Kiedy obecny jest patrol policyjny, wszystko zdaje się być OK.

 

Dawniej, Czarna Droga pokryta była żużlem ( stad nazwa), stanowić miała odnogę obwodnicy, która przez chwilę realizowano milion lat temu.  Położono asfalt, jednak nikt nie przewidział, że ilość wielkich i ciężkich pojazdów w Polsce, będzie tak znaczna. Nawierzchnia nie wytrzymuje obciążenia tysięcy ton w skali roku, wszystko się rozsypuje.

 

Nikt nie respektuje oznakowanych prawidłowo przejścia dla pieszych. Usytuowano je w pewnym oddaleniu od skrzyżowania. Ludzie wydeptali ścieżkę, stworzyli ultra niebezpieczny skrót. Najgorzej mają rowerzyści, pokonanie torowiska kolejowego i skrzyżowania, to cyrkowy wyczyn, wszędzie „kocie łby” i nie ma to niczego wspólnego z brukiem.

 

Ruch jest spory, mamy południe. Z każdej strony nadjeżdżają ciężarówki, jest dość ciasno. Wszystko się zmienia w chwili, gdy opuszczone zostają szlabany kolejowe. Ruch na skrzyżowaniu jest praktycznie sparaliżowany. Kierowcy nadjeżdżający od strony Bydgoszczy nie bardzo wiedzą, co zrobić. Chcą być najbliżej, jak to możliwe przejazdu, blokują, więc ulice poprzeczną – Czarną Drogę. Pojazdy na tej ulicy nie mogą się ruszyć, drogę blokują inne auta, zator rośnie.

Nasuwa nam się wyłącznie jedna myśl- tutaj musi powstać sygnalizacja świetlna, która również musi dotyczyć pieszych na przejściach. Prócz tego koniecznością jest policjant, który będzie miał baczenie na jednoślady, które nie stosując się do przepisów pokonują przejścia dla pieszych z prędkością dźwięku. Nie ma mowy o jakimś zatrzymaniu roweru, zejściu z niego właściciela i spokojnego przeprowadzenia go przez ulicę. Wszystko odbywa się na wariackich papierach, bez najmniejszej asekuracji.

 

Cierpnie w tym miejscu skóra, kwestia kolejnego wypadku, to być sprawa dni, może godzin.

 

Przerażające!

 

(red)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook