23 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Kolejny odcinek cyklu „Rowerem po…” odc. extra pt. JASKINIA NIEDŹWIEDZIA W KLETNIE

2 min read

Bory Tucholskie znudziły nas śmiertelnie do tego stopnia, że decyzja o wyjeździe odrobinę dalej zapadła w kilka minut. 345 atrakcji Dolnego Śląska? Czemu nie, to także Bory, choć odrobinę inne od naszych „płaskich”,a tamte znamy chyba lepiej, niż nasze.

Jedna z największych atrakcji Masywu Śnieżnika to Jaskinia Niedźwiedzia położona na prawym zboczu doliny Kleśnicy, w bloku marmurów leżącym w górze Stromej (1166,8 m n.p.m.). Jest to najdłuższa jaskinia w Sudetach i jedna z większych w Polsce, którą po przypadkowym odkryciu w roku 1966 podczas eksploatacji kopalni marmuru, a następnie wielu pracach badawczych, geologicznych, górniczych i budowlanych udostępniono dla turystów od 1983 roku.

Od 1977 jaskinia wraz z pobliską otuliną została ustanowiona Rezerwatem Przyrody. Rozłożone horyzontalnie korytarze mają łączną długość ok. 5 km i znajdują się na wielu poziomach. Podczas eksploracji jaskini natrafiono w namuliskach na szczątki tysięcy zwierząt plejstoceńskich, przede wszystkim niedźwiedzia jaskiniowego, stąd jej nazwa.

Trasa turystyczna, która udostępniona jest dla turystów liczy około 360 m, przy czym możemy na niej zobaczyć około 500 m jaskini. Nie można w niej dotykać szaty naciekowej, a ze względu na konieczność utrzymania specyficznego mikroklimatu wewnątrz jaskini grupy zwiedzających mają maksymalnie 15 uczestników.

Co było dalej? Nasz przewodnik, pan Aleksander stanął na wysokości zdania i zniósł naszą niesforną gromadkę z iście filozoficznym spokojem, pokazując nam takie cuda w rytm utworów Vivaldiego , które przeciętnemu śmiertelnikowi z „nizin tucholskich”, powodują cierpnięcie skóry tu i ówdzie, na szczęście my byliśmy wolni od podobnych przypadłości. Temperatura otoczenia 5,9 topnia, na zewnątrz 39 stopni, wchodzimy…, jako jedyna ekipa telewizyjna tego dnia, z możliwością filmowania absolutnie wszystkiego.


(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook