27 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Kolejny sukces tucholskiej poetki !

2 min read

Barbara Jendrzejewska, emocjonalnie na zawsze związała się z Tucholą, chociaż na stałe mieszka w Bydgoszczy. Słynną jest Jej Kawiarnia Literacka w Domu Kultury „Modraczek”, która w wyjątkowe czwartki, szeroko otwiera swoje podwoje, by gościć poetów z całej Polski. Basia bez wątpienia jest poetką wyjątkową, jej twórczość zyskała wielkie uznanie, wśród odbiorców tego wyjątkowego gatunku sztuki. Jej twórczość trwa nieprzerwanie już od 25 lat i bez wątpienia „zaraża”, mobilizuje innych do pisania. Poezja Basi jest zawsze pełna ciepła, odnośników do przyrody, człowieka, przestrzeni, która okazuje się być prywatną, z którą śmiało może identyfikować się każdy czytelnik. Takiej umiejętności nie nabywa się systemowo, to nawet nie jest kwestia duchowości, tę cechę zwyczajnie się ma lub nie. Być może, dlatego poetów mamy wielu, jednak zaledwie garstka z nich, tworzy „poezję bliską” bardzo bliską, wręcz osobistą,  po którą sięga się w chwilach radości i smutku.

Basia bez wątpienia jest fenomenem i każdy kolejny tom jej wierszy staje się przygodą, gdzie poetka przemienia się z pisarki w przewodnika. Chwilami można mieć wrażenie, że w sposób bezpośredni uczestniczy się w poszczególnych scenach, które piórem maluje Basia.

 

Twórczość „Bachy” doceniło wielu, jednak tym razem…, sytuacja diametralnie się zmieniła. Owa zmiana dotyczy nowej książki pt.” Tyle”, która wydana została, dzięki specjalnemu stypendium, które przyznał Poetce Prezydent Bydgoszczy! To przepiękna garść niespodzianek, które otrzymaliśmy do społu: Poetka i my – Czytelnicy, a cieszyć się z nich będziemy, już ósmego dnia listopada.

 

Czegóż można chcieć więcej?

 

Chyba tylko kawy, która w Kawiarni Literackiej Basi, obrosła już legendą. Z przyjemnością jej skosztuję, a rozkoszować się będę słowem (Basia), gestem (p.Roma) i muzyką. A może i Ty Drogi Czytelniku zdecydujesz się, by wziąć udział w uczcie i ciała i ducha?

 

Mariusz R.Fryckowski

 

 

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook