19 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Komu najbardziej się spieszy?

2 min read

Na podstawie statystyk sprawdziliśmy, komu najbardziej się spieszy. Zbadaliśmy przypadki mandatów karnych za jazdę z prędkością powyżej 90 km/h w obszarze zabudowanym, czyli przy ograniczeniu do 50 km/h. Na podstawie podstawowych cech – płci i wieku – określiliśmy profil potencjalnego pirata drogowego. Zapraszamy do lektury.

161kmh

Jak się okazało, w sześcioletniej historii Straży Gminnej w Kęsowie mandaty karne za jazdę z prędkością powyżej 90 km/h w obszarze zabudowanym nałożono w ponad pięciu tysiącach przypadków.

Najliczniejszą grupę wiekową ukaranych za takie wykroczenia stanowią 40-latkowe (urodzeni w latach ’70 ubiegłego wieku) – stanowią 25% ogółu, w dalszej kolejności plasują się 30, 50 i 60 -latkowie – każda z tych kategorii wiekowych to około 20% całości ukaranych. Co ciekawe kierowcy najmłodsi (urodzeni w latach ’90) to zaledwie 2% ogółu ukaranych.

Kto mocniej przyciska pedał gazu – kobiety czy mężczyźni? Statystyki pokazują, że zdecydowanie częściej mężczyźni – 68% ukaranych. Jest to potwierdzenie ogólnokrajowego trendu – wg statystyk Komendy Głównej Policji, przytaczanych w prasie, to mężczyźni są sprawcami większości wypadków drogowych. Panie z reguły jeżdżą ostrożniej i unikają niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Nadmierna prędkość jest najczęstszą przyczyną wypadków drogowych. Po raz kolejny przypominamy, że w wyniku tych wypadków w Polsce rocznie ginie kilka tysięcy osób, a kilkadziesiąt zostaje rannych. Warto uświadomić sobie, że całkowita droga hamowania przy prędkości 90 km/h oscyluje w granicach 80 m, natomiast przy prędkości 162 km/h (czego dokonał negatywny rekordzista kęsowskich pomiarów) droga hamowania wynosi aż 220 m. Ma to niebywałe znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze, szczególnie dla tzw. niechronionych uczestników ruchu – pieszych i rowerzystów – szczególnie na odcinkach ruchliwych dróg przebiegających przez tereny wiejskie, odcinkach najczęściej pozbawionych chodników czy innych urządzeń wpływających na bezpieczeństwo ruchu. Pochopna decyzja kierowcy o dociśnięciu gazu może być brzemienna w skutki. Wbrew powiedzeniu, zasady nie są po to, żeby je łamać – wręcz przeciwnie – przepisy ruchu drogowego warto należy dla wspólnego bezpieczeństwa na wszystkich. Straż Gminna w Kęsowie od długiego czasu z pomocą fotoradarów zmierza do realizacji ważnego celu – poprawy bezpieczeństwa na drodze, m.in. poprzez zwolnienie ruchu i dyscyplinowanie łamiących przepisy kierowców. Jakie są tego efekty – o tym niedługo…

(red.)

Straż Kęsowo

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook