4 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Komunikat POGODOWY – silne wiatry i opady

2 min read

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północno-zachodniej Polski ze względu na ryzyko wystąpienia silnego i porywistego wiatru.

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI Ważna od 12.03.2020, godz. 08:00 CET do 13.03.2020, godz. 08:00 CET

SYTUACJA SYNOPTYCZNA/OMÓWIENIE:

W czwartek Polska dostanie się pod wpływ niżu, który będzie przemieszczał się przez obszar naszego kraju. Obecnie, po przejściu frontu ciepłego napływa do nas masa powietrza polarnego morskiego ciepłego. Jednak w kolejnych godzinach od zachodu przejdzie chłodny front atmosferyczny związany ze wspomnianym niżem, któremu towarzyszyć będzie silny i porywisty wiatr, a lokalnie mogą pojawić się burze. Prawdopodobieństwo burz w dniu dzisiejszym nie będzie duże.

Jednak mimo małych wartości CAPE (do 100 J/kg) obecne będą dobre warunki kinematyczne. Pionowy uskok wiatru z warstwy 0-6 km ma wzrosnąć maksymalnie do 40-50 m/s, a z warstwy 0-1 km do 15-20 m/s. Dodatkowo procesy konwekcyjne wspomagać będzie linia zbieżności obecna na chłodnym froncie atmosferycznym. Burze o ile się pojawią będą przede wszystkim w formie pojedynczych lub niewielkich multikomórek. Może też utworzyć się liniowa formacja zwłaszcza podczas przejścia frontu.

Towarzyszyć im będzie bardzo silny wiatr w porywach do 100-120 km/h na wybrzeżu, 80-100 km/h na północy kraju, a na pozostałym obszarze od 70 do 80 km/h . Burze mogą pojawić się już w godzinach przedpołudniowych i w związku z dynamiczną sytuacją będą przemieszczać się względnie szybko w kierunku wschodnim. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia komórek burzowych istnieje na północnym-zachodzie i wybrzeżu. Tutaj też porywy wiatru mają być najsilniejsze.

A w Tucholi? Właśnie pojawiła się tęcza.


lowcyburz.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook