25 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Koncert z okazji 20-lecia „Młodych Borowiaków” odbył się w tucholskim TOK-u

2 min read

W sobotę 26 maja 2018 r. w sali widowiskowej Tucholskiego Ośrodka Kultury odbył się koncert jubileuszowy z okazji 20-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Młodzi Borowiacy”. Wydarzenie to było niewątpliwie okazją do świętowania, ale także podsumowań, wspomnień i wzruszeń, choć zabrakło wielu osób, które działały w zespole od 1976 roku, czyli w trzy lata po otwarciu słynnej Szkoły Podstawowej nr 3 w Tucholi, której patronem jest Mikołaj Kopernik.

Historia „Młodych Borowiaków” rozpoczęła się w roku 1976, a twórcą zespołu była Maria Ollick, ponieważ losy zespołu nie są nam obce, doskonale pamiętamy, że sporo pracy w działalność zespołu włożyła również pani Lidia Grzelak, która w tamtym czasie uczyła muzyki.

Grupa zakończyła działalność pod koniec lat 80-tych. Zespół został reaktywowany w 1998 roku z inicjatywy dyrektora szkoły Ewy Kłosowskiej. Powstał przy współpracy i dzięki pomocy Dyrektora Tucholskiego Ośrodka Kultury Renaty Basty. Otrzymał też nową nazwę: Zespół Pieśni i Tańca „Młodzi Borowiacy”. Pierwszymi opiekunami zespołu byli Joanna Walczak i Łukasz Czapiewski. Rozwój zespołu i jego obecny poziom artystyczny jest wynikiem ogromnego zaangażowania nauczycieli: Doroty Szulc – kierownika artystycznego i choreografa, Iwony Biesek – organizatora spraw pozascenicznych, Andrzeja Giersza – muzyka oraz instruktora Tucholskiego Ośrodka Kultury – Piotra Talkowskiego – kompozytora i aranżera.
Członkami zespołu są dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Tucholi oraz nieliczni jej absolwenci. Skład zespołu zmienia się co kilka lat. Pozytywne jest to, że w szkole w każdym cyklu kształcenia duża grupa dzieci może bezpośrednio zetknąć się z kulturą regionu (strojami, gwarą, pieśniami).


(red.)

Źródło:

http://sp3.tuchola.pl

toktuchola.pl

mrf.

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook