3 sierpnia 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

Konferencja dot. Funduszu Solidarności

3 min read

Chcemy złożyć wniosek o wsparcie do Europejskiego Funduszu Solidarności, ale chcemy złożyć go w oparciu o rzeczywiste dane wyliczone według rozporządzenia, a nie na podstawie wirtualnych danych zamieszczonych na potrzeby polityczne – mówił na konferencji prasowej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Wojewoda i parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości Tomasz Latos i Piotr Król odnieśli się na konferencji m.in. do wypowiedzi marszałka województwa Piotra Całbeckiego dotyczących pozyskania dofinansowania z Europejskiego Funduszu Solidarności po sierpniowej nawałnicy.

Mikołaj Bogdanowicz na spotkaniu z dziennikarzami zaznaczał, że szacowanie strat jeszcze trwa i odbywa się na podstawie zasad zawartych w rozporządzeniach, które będą akceptowalne dla ewentualnego Funduszu Solidarności.

Chciałbym podkreślić, że 11 000 protokołów, które zostały stworzone przez inspektorów nadzoru budowlanego posłużą do tego aby oszacować straty w budynkach mieszkalnych i komunalnych. Trwa szacowanie strat w rolnictwie. 54 komisję w tej chwili funkcjonują na terenie województwa kujawsko-pomorskiego i oszacowały te straty w 70%. Ten proces trwa, więc będziemy mogli podać bardzo skrupulatne dane według wytycznych ministra rolnictwa o stratach w rolnictwie w zakresie upraw rolnych, maszyn i urządzeń. Potrzebujemy na to jeszcze około 2 tygodnie. Chciałbym też powiedzieć odnośnie Funduszu Solidarności. To są przede wszystkim działania polityczne i ubolewam cały czas nad tym że pan marszałek angażuję się w tego typu retorykę. To co możemy uzyskać od Funduszu Solidarności to jest 2,5% procent wartości poniesionych strat i to jest przede wszystkim to co może być przekazane na infrastrukturę samorządową. To są przede wszystkim pieniądze na tego typu rzeczy. Nigdy nie powiedzieliśmy, że my nie chcemy złożyć wniosku do Funduszu Solidarności. My chcemy ten wniosek złożyć ale chcemy złożyć go w oparciu o rzeczywiste dane wyliczone według rozporządzenia, na których będzie można się będzie oprzeć kierując stosowny wniosek do Komisji Europejskiej, a nie wirtualne dane zamieszczone na potrzeby polityczne – podkreślał przedstawiciel rządu w terenie.

Poseł na Sejm RP Piotr Król także odniósł się do słów marszałka Piotra Całbeckiego.

Albo mówimy o faktach i realnej płynącej pomocy, o pieniądzach, materiałach budowlanych, albo o jakiejś wirtualnej rzeczywistości – mówił.

Wójtowie i burmistrzowie otrzymali od marszałka tabelkę, którą mają sobie po prostu od tak wypełnić według własnego uznania i to ma być podstawą do tego, żeby ten merytoryczny wniosek miał być przygotowany – podkreślał poseł Piotr Król.

Poseł Tomasz Latos zaczął swoja wypowiedź od podziękowań wojewodzie i służbom. Zaznaczył też, że pieniądze z Funduszu Solidarności nie trafią bezpośrednio do mieszkańców, tylko na odbudowę infrastruktury.

Dziękuję panu wojewodzie i wszystkim służbom które są zaangażowane, podległe panu wojewodzie i współpracujące z nim, które wykonały naprawdę ogrom pracy. 11 000 zniszczonych budynków – oszacować to wszystko w tak krótkim czasie to jest naprawdę mistrzostwo świata i jestem pełen uznania dla tych wszystkich ludzi, którzy potrafili to wykonać i dla tych wszystkich, którzy potrafili to skoordynować, zaplanować i w błyskawicznym tempie w tej sprawie działać – mówił poseł Tomasz Latos.

Podczas konferencji prasowej wojewoda Mikołaj Bogdanowicz poinformował, że Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak wydał pozytywną decyzję na zakup 25 kontenerów mieszkalnych dla poszkodowanych przez nawałnice. Środki na ten cel trafią do samorządów w ciągu kilku najbliższych dni. Kolejną z form pomocy jest przekazanie materiałów budowlanych poszkodowanym w nawałnicy mieszkańcom przy pomocy wojska.

Uważam, że to jest dość duże i znaczne wsparcie. Przede wszystkim te pierwsze dni, to przekazanie betonu komórkowego z firmy z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Teraz czekamy na przywiezienie 400 ton materiałów budowlanych z całej Polski. To była trudność ale Ministerstwo Obrony Narodowej i pan minister Bartosz Kownacki wsparli transport tych materiałów z całej Polski, więc będą one w najbliższych dniach przez wojsko wożone – zaznaczał Mikołaj Bogdanowicz.


bydgoszcz.uw.gov.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook