19 czerwca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

KONFERENCJA HISTORYCZNA W CEKCYNIE – WYKŁAD ADAMA WĘSIERSKIEGO

2 min read

KONFERENCJA „Niepokorni z gminy Cekcyn kontra Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Tucholi”, połączona z wystawą IPN oraz  promocją książki  Pana Adama Węsierskiego przyciągnęła do lokalnego DK tłumy.

I trudno się temu dziwić, skoro powstała książka, która wstrząsnęła sylwetkami ludzi ” z przeszłością” w dodatku niechlubną. Niezwykle rzetelne podejście do tematu, to taka wizytówka Pana Adama Węsierskiego autora niezwykłych książek, poświęconych historii naszego powiatu. Wykład był wyjątkowo zajmujący, a prelegent w niezwykle sugestywny sposób nakreślił sytuację, która panowała na naszych terenach, po wojnie. Wbrew przekonaniom, nie zajmowaliśmy się wyłącznie podziwianiem przyrody, struganiem drewnianych ptaszków, czy bartnictwem, wśród nas byli mordercy, sadyści, konfidenci i kompletni wariaci.

Trudno też się dziwić temu, że po napisaniu książki, jej autor otrzymuje pogróżki i delikatne sugestie od niektórych polityków, by zmienił zainteresowania. Co ciekawe, historia lokalnych konfidentów, UB-eków jest ciągle żywa i wielu ciągle obawia się tego, że źródła historyczne wyjawią pewne szczegóły. I tak właśnie się dzieje!  Na szczęście to margines,większość z nas była patriotami, walczącymi z reżimem komunistycznym.

Ostatnią książkę Pana Adama nazwaliśmy „dynamitem”, jednak następna, poświęcona kolejnemu przedziałowi czasowemu, we współczesnej historii naszego powiatu, będzie już bombą atomową, ponieważ wskaże osoby, które…, resztę dośpiewajmy sobie sami.

Kibicujemy pisarzowi i trzymamy za Niego kciuki, prawda wreszcie ujrzała światło dzienne, a będzie jeszcze ciekawiej!


(red.)

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook