31 lipca 2021

TELEWIZYJNO FILMOWA AGENCJA PROMOCYJNO INFORMACYJNA

TUCHOLSKA OFICYNA KULTURALNA i SPOŁECZNA tokIs – press tv

KONIEC ZE SMRODEM! TUCHOLA OTRZYMAŁA ZIELONE ŚWIATŁO W SPRAWIE UNOWOCZEŚNIENIA OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW

3 min read

Znane miejscowości wypoczynkowe – Jarosławiec nad Bałtykiem oraz Tuchola położona w województwie kujawsko-pomorskim na skraju Borów Tucholskich – otrzymają z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansowanie ze środków unijnych na przebudowę i zmodernizowanie swoich oczyszczalni ścieków.

Skorzystają na tym mieszkańcy, ale także liczni turyści chętnie odwiedzający tamte rejony Polski. Dofinansowanie obu przedsięwzięć umożliwi działanie 2.3 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach – w ramach II osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 – które jest wdrażane przez NFOŚiGW w porozumieniu z Ministerstwem Środowiska.

Umowę przekazania prawie 16,5 mln zł unijnej dotacji na unowocześnienie bazy oczyszczającej ścieki w Tucholi podpisali 30 maja br. w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Prezes Zarządu NFOŚiGW Kazimierz Kujda oraz Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Komunalnego w Tucholi Sp. z o.o. Małgorzata Oller.

Tuchola, położona nad rzekami Brdą, Hozjanną i Kiczą oraz jeziorami Głęboczek i Mielonek, to miejscowość znana wielu turystom. Uchodzi za nieformalną „stolicę” Borów Tucholskich i jest siedzibą Tucholskiego Parku Krajobrazowego. Z powodu napływu dużej liczby gości także tutaj powoli kłopotem staje się sprawny odbiór i przerób nieczystości.

Wszystkie prace związane z projektem modernizacji miejscowej oczyszczalni ścieków zostaną zakończone w czerwcu 2022 r. W tym samym terminie zostaną także osiągnięte założone efekty ekologiczne. Przedsięwzięcie przewiduje przede wszystkim działania modernizacyjne w tucholskiej oczyszczalni ścieków i wpisuje się w działania optymalizacji i usprawnienia funkcjonującej lokalnie gospodarki ściekowej. Równolegle do prac w oczyszczalni założono także wdrożenie zaawansowanego systemu zarządzania liniową infrastrukturą wodociągową i kanalizacyjną oraz opracowanie modelu hydraulicznego sieci. Zaplanowano również wykonanie strefowego opomiarowania ciśnień i przepływów w systemie dystrybucji wody. Zakup specjalistycznego pojazdu (ładowarki) i mobilnego geofonu oraz nowe wyposażenie laboratorium pomoże w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania bazy wodno-ściekowej. Koszt całkowity projektu wynosi 31 881 563 zł, a dotacja – 16 492 288 zł.

Nasz portal miał przyjemność przeprowadzenia rozmowy z Pani Prezes Małgorzatą OLLER, która bardzo się cieszy z tego, że inwestycję można już rozpoczynać. To ważna sprawa, po latach problemów odetchną również mieszkańcy tucholskich osiedli. Trzeba również przyznać, że PK skorzystała z najnowszych metod utylizacji nieprzyjemnych zapachów, co doraźnie poprawiło sytuację. W tej chwili większym zagrożeniem zapachowym jest wywóz gnojówki przez tzw. rolników na pola (co się zdarzyło kilka razy), niż oczyszczalnia ścieków w Tucholi. Wszyscy teraz trzymajmy kciuki, aby modernizacja obiektu przebiegła sprawnie i bez przestojów. Wiemy, że do największej inwestycji w POWIECIE TUCHOLSKIM przygotowano się bardzo solidnie.

Uzbrajamy się w cierpliwość i wierzymy w to, że jako pierwsze, całkowicie niezależne medium naszego powiatu, będziemy mogli dosłownie wlecieć naszymi dronami nad teren budowy, aby pokazywać na bieżąco postępy prac, nie absorbując pracowników.

Gratulujemy tucholskiemu PK i cieszymy się wraz z Wami!


(mrf.)

Źródło: http://nfosigw.gov.pl

Fot. http://nfosigw.gov.pl

Please follow and like us:
Social Share Buttons and Icons powered by Ultimatelysocial
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook